Hoe biologisch afbreekbaar is PLA? Heineken's biologisch afbreekbare bekers zijn gemaakt van PLA. PLA staat voor Poly Lactic Acid, een kunststof die is gemaakt van melkzuur dat wordt verkregen uit maïs zetmeel. Bij een hoge luchtvochtigheid (95%) en hoge temperaturen (60 °C) kan PLA in 45-60 dagen composte- ren. Dit proces kan op dit moment nog alleen in een industriële omgeving snel plaatsvinden. In het ideale geval worden PLA-bekers dus na gebruik gescheiden ingezameld en door een gespecialiseerd bedrijf gecom- posteerd of - volgens het cradle to cradle-principe - afge broken tot melkzuur. Maar ook als de bekers samen met ander afval in de verbrandingsoven terechtkomen, dan is de verbranding van dit bioplastic minder milieubelastend dan van gewoon plastic. Bovendien zit er milieuwinst in het 'begintraject'. De beker is immers niet gemaakt van olie, een fossiele brandstof, maar van maïs. Links de poly- cup met 'retour-bar'- logo, rechts de eco-beker. Sinds een jaar of twee heeft Heineken een biologisch afbreek bare plastic beker in het assortiment: de PLA-beker, ook vaak 'eco-beker' genoemd. PLA staat voor Poly Lactic Acid. De tijd lijkt er nu rijp voor volgens Dennis Bakx, Lead Buyer Merchan dise Materials. Heineken verkoopt dit jaar enkele honderddui zenden eco-bekers aan klanten, met name in verband met evenementen. De organisatoren proberen zich namelijk niet alleen op het gebied van bijvoorbeeld hun muziekaanbod te onderscheiden, maar ook door een milieubewust imago te creëren. Voorbeeld is Ameland, waar deze zomer in de biolo gisch afbreekbare bekers werd getapt. Gabrie Metz, van de gelijknamige drankenhandel op Ameland, liet bijna heel Hei neken's PLA-voorraad naar het eiland verschepen. Onder meer voor het Beach Rugby Festival en surf- en muziekfestival MadNes. Gabrie: 'De festivalorganisator wilde beslist met bio logisch afbreekbare bekers werken.' GROEN IMAGO De hogere prijs van een 'eco-beker' is momenteel nog de reden waarom veel organisaties gewone plastic 'glazen' kopen. Maar de trend is wel dat steeds meer evenementen milieubewust willen ondernemen. Eventmanager Rodney Hensen van de Heineken-afdeling Leisure Events: 'Ook gemeenten verplichten festivalorganisaties soms om eco- bekers te gebruiken.' De eco-beker is onder andere gebruikt tijdens de Nijmeegse Vierdaagse, Concert at SEA in Renesse, popfestival ZAND in Almere en in het Gelredome. Tijdens de Vrienden van Amstel Livel-concerten wordt straks in PLA- bekers geschonken en ook Gabrie heeft goede hoop dat hij de gaggjj; bekers in de toekomst kan blijven afnemen. 'De gemeente Ameland werkt hard aan een groen imago en onderzoekt of er een mogelijkheid voor subsidie is.' BEKERS INLEVEREN Het gebruik van eco-bekers staat nog in de kinderschoenen en er zijn dan ook nog uitdagingen voor de nabije toekomst. Zo is de huidige beker alleen onder de juiste omstandigheden bio logisch afbreekbaar (zie kader). Dennis: 'We onderzoeken nu ook de mogelijkheden van gerecycled plastic en van poly- cups. Poly-cups zijn weliswaar duur, maar hebben het grote voordeel dat ze vrijwel onbreekbaar en daardoor herbruik baar zijn. Je moet mensen dan wel zo ver zien te krijgen dat ze hun beker weer inleveren, bijvoorbeeld door statiegeld te hanteren.' Dit ziet Jan Bouma, accountmanager voor Noord- Nederland, wel als veelbelovende mogelijkheid. Hij is net terug van het 'Into The Great Wide Open'-festival, waar poly- cups zijn gebruikt. Het festival vond begin september plaats, midden in de natuur op Vlieland. Jan: 'Het was fantastisch. Als je tien lege bekertjes terugbracht, kreeg je een consumptie bon. Er is geen bekertje blijven liggen of in zee terechtgeko men. De eilandbewoners waren daar lyrisch over.' Heineken nl magazine [23]

Heineken NL Magazine | 2009 | | pagina 29