LeaL autor tegen een betere prijs Aangepast inkooptraject voor commercials Wat hebben leaseauto's, printers en commercials met elkaar gemeen? Het zijn allemaal kosten, die niet direct te maken hebben met het productieproces. In het kader van Hunt for Cash worden deze geldstromen bij Heineken-vestigingen wereldwijd kritisch onder de loep genomen. Tien landenorganisaties hebben de handen ineengeslagen. Het doel: profiteren van eikaars expertise en waar moge lijk inkoopvolume bundelen. Samen op zoek r Jaarlijks geeft Heineken wereldwijd miljarden euro's uit aan non-product related (afgekort: NPR) kosten. Het geld wordt besteed aan leveranciers op het gebied van marketing ver koop, human resources (HR) en facilitaire diensten. Een team van vijftig Heineken-managers uit tien Europese landen werkt sinds oktober vorig jaar samen om een aantal concrete doelen te realiseren, waardoor het totaal van deze kosten omlaag kan gaan. Dat varieert van besparingen op het ontwerpen en pro duceren van merchandisingartikelen, zoals T-shirts, tot het meer efficiënt inzetten van diensten als bewaking, catering en schoonmaak. Dat kan in de toekomst bijvoorbeeld leiden tot Europese aanbestedingen voor leaseauto's en uitzendkrachten. Want één internationaal opererende leverancier kan het werk voor verschillende Heineken-vestigingen vaak goedkoper aan bieden dan wanneer elk land zijn eigen leverancier kiest. Een kwestie van het grote getal. De oplossing ligt overigens niet altijd in het bundelen van werk. Ook door te leren van eikaars goede ervaringen zijn kostenbesparingen te realiseren: wat bij Heineken in Spanje werkt, kan misschien ook goed uitpakken bij de Nederlandse Heineken-organisatie. De stuurgroep HR onderzoekt op dit moment of het mogelijk is een zogenoemde tender uit te schrijven voor alle Europese leaseautocontracten van Heineken. Omdat het zodoende om een paar duizend in plaats van enkele honderden auto's bin nen slechts een enkele werkmaatschappij gaat, wordt de onderhandelingspositie van Heineken sterker. Wel kan door deze bundeling de keuze uit verschillende merken en model len beperkter worden. Niet op ieder terrein zoeken stuurgroepen naar een Europese leverancier. Voor de productie van commercials of het ontwerpen en hosten van websites worden lokale leveranciers gebruikt. Hier onderzoekt een stuurgroep hoe het inkoop traject te verbeteren is. In de huidige praktijk wordt door marketingmanagers binnen een beschikbaar budget gezocht naar de beste leverancier. Een optie is een hechtere samenwerking tussen inkoper en marketingmanager. Met inkopers erbij komen andere deals tot stand. Een aanbestedingsprocedure geeft dan niet alleen een betere commerciële uitkomst, maar zorgt ook voor strakkere afspraken. [16] Heineken nl magazine

Heineken NL Magazine | 2009 | | pagina 22