3 STRATEGIE JEAN-FRANQOIS VAN BOXMEER Vrijdagmiddag, een typische junidag in Amsterdam. Lekker warm, wel bewolkt, maar toch voel je de zomer aankomen: de setting voor een interview met Jean-Francois van Boxmeer, CEO van Heineken NV. Hoe gaat het met het bedrijf wereldwijd? En welke rol speelt Neder land daarin? Jean-Francois over de crisis, de kansen en de toekomst. Jean-Francis, waar ga je deze zomer het mooiste glas bier drinken? De eerste helft van 2009 hebben we bijna achter de rug. Een goed moment om over de stand van zaken na te denken. Hoe gaat het met Heineken? Hoe verschilt de situatie in onze regio's? Biedt de huidige crisis ook kansen? Wat zijn de voornaamste doelen voor de korte termijn? WEJJGGEN OP DE LOER "Het zal niet bij één gelegenheid blijven voor een mooi biertje, hoop ik. Maar ja, dat wordt wel in Amsterdam, neem ik aan. Hier heb ik mijn huis staan, en dit is voor mij ook de mooiste plek in Nederland." "Goed, gezien het feit dat het een heel moeilijk jaar is. Maar je moet niet klagen, want vele sectoren hebben het moeilijk. Ook onze klanten en toeleveranciers. En onze naaste concur renten, InBev en Carslberg, hebben net als wij grote overna mes gedaan. Iedereen heeft zijn territorium uitgebreid en schulden gemaakt." "In West-Europa staat de markt onder druk door de vergrij zing van de bevolking en de opmars van wijn. In Noord- Amerika heeft Heineken het imago van een luxe biertje, en daar zullen consumenten in een recessie eerder op bezuini gen. Niet overal gaat het slecht. In Centraal- en Oost-Europa, waar de markt niet verzadigd is, zie je nog groei, al doet zich ook daar nu een terugval in consumptie voor. In Azië staan we er goed voor, net als in Latijns-Amerika. Nog beter gaat het in Afrika. Die markt is sinds zes jaar een absolute groeitopper. Heineken blijft er groeien, ondanks de tegenslagen die we in Europa hebben." "Een crisis biedt altijd kansen. Met name als we in een gebied sterker staan dan een concurrent. Of denk aan InBev. Dit is een geweldige concurrent, maar heeft nog veel hogere schul den dan Heineken. Hun accent op cashmanagement is nog veel groter. Ze zullen daardoor minder kunnen investeren in hun klanten en merken. Dat biedt aan Heineken kansen om ons marktaandeel te vergroten. We liggen op de loer." "Heineken heeft twee grote prioriteiten: cashmanagement en het snel op de rails krijgen van onze acquisities. In 2007 en 2008 zijn we elf nieuwe markten opgegaan. Niet alleen in de UK, Portugal, Finland, België en India door de overname van

Heineken NL Magazine | 2009 | | pagina 4