Richard Lieuwes (37) RECHT UIT HET HART Is accountmanager Heerlen en merkt dat gesprekken met horecaondernemers langer duren. Is vertegenwoordiger Noord- Nederland en vindt dat er geen reden is om in paniek te raken. "Het wegblijven van klanten in dorpscafés heeft mij ver rast. Cafés die toch al niet goed draaiden, krijgen nu een klap. Sommige onder nemers profiteren van een buffer die ze in de goede jaren hebben opgebouwd. Anderen gaan er overdag bijklussen om zo hun café overeind te houden. Ik pro beer ze te helpen met advie zen, maar goed luisteren is minstens zo belangrijk. Wie geen geld verdient, wordt kribbig. Daarom moetje in het begin van het gesprek meeveren. Laat iemand rustig zijn verhaal doen. Vaak willen mensen toch eerst hun ei kwijt. Soms zijn het heel indringende ge sprekken. Vooral als iemand zich afvraagt of hij wel door moet gaan. Dan pak ik de cijfers erbij. Ik probeer het steeds positief op te pakken. Pas je zaak aan. Doe iets ex tra's. Wat helpt is dat ik zelf ook een café heb gehad. Ik ben opgegroeid in de ho reca. Weet hoe een horeca ondernemer redeneert. Dat waarderen ze ook. Ik praat tenminste niet met een nit wit, denken ze dan." "Mijn klanten zitten vooral in de stad Groningen. Daar is het eigenlijk niet zo'n onder werp. Het bruist volop in de stad. Crisis voert hier niet de boventoon. Ik kom natuurlijk wel met een positief verhaal binnen. Op televisie en in de krant lees en hoor je voort durend over de kredietcrisis. Dat werkt door in hoe mensen tegen hun eigen zaak aan kijken. Ik was enige tijd gele den bij een ondernemer die klaagde over de crisis. Toen ik vervolgens keek wat hij had ingekocht, bleek hij meer om zet te hebben gedraaid dan het jaar ervoor. Het is ook weer niet zo dat er helemaal niets aan de hand is. De cri sis heeft mensen wel de ogen geopend. Ondernemers moe ten in de huidige tijd harder werken. Je ziet dat sommigen beter draaien dan anderen. Neem het rookverbod. Voor een deel van de ondernemers is het rookverbod geen groot probleem geweest. Ze hebben oplossingen bedacht terwijl anderen steen en been klaag den. Je merkt het al bij het eerste gesprek. Asje vraagt hoe het met hun zaak gaat, weten sommigen de precieze cijfers niet. Die reageren heel emotioneel. Een echte onder nemer zegt meteen: 'Ik zit zo veel in de plus."' Heineken nl magazine [17]

Heineken NL Magazine | 2009 | | pagina 17