Zo zuinig mogelijk omgaan met natuurlijke hulpbronnen, dat is het streven van Heineken wereldwijd. In Nederland zijn we daar al een eind mee op weg. De cijfers. 100% HERGEBRUIK ANDERS REINIGEN ZUINIG OP DE BRON BIOGAS HERGEBRUIKEN De wort-stripper in Zoeterwoude verbruikt minder gas. Energiebesparing: 11%! Heineken Nederland Supply bekijkt continu alle apparaten en machi nes in het hele brouw- en verpakkingsproces: van de wasmachine voor de flesjes tot de krattenwasser. De oplossingen voor waterbe sparing zijn soms eenvoudig: door programma's en machines opti maal af te stellen wordt al flink bespaard. Vaak is water opnieuw te gebruiken in het proces zelf. Water van de rinsers gaat bijvoorbeeld weer naar de vacuümpomp van de vullers 100% waterbesparing), en water van de pasteur gaat naar de krattenwassers 75% waterbesparing). Met name in de reiniging gebruiken de brouwerijen veel water. Daar waar mogelijk is droogreiniging in plaats van 'nat' ingevoerd, het verwijderen van glas op de vloer bij Verpakken gebeurt nu bijvoor beeld met een bezem in plaats van met een hogedrukspuit. Daardoor is het waterverbruik lager. Bijkomend voordeel bijvoor beeld in de kelders: doordat de vloeren en ruimte droger blijven, gebruiken de luchtdrogers minder energie. Vlakbij de brouwerij in 's-Hertogenbosch ligt een natuurgebied dat door Natuurmonumenten is benoemd tot beschermd gebied. De pro vincie Brabant maakt voor deze gebieden natuurbeheerplannen, samen met bedrijven die invloed uitoefenen op zo'n natuurgebied, zoals Heineken. Heineken zit in de projectgroep die een beheerplan voor het gebied opstelt. De brouwerij onttrekt al vijftig jaar grond water aan het gebied en hoopt dat nog heel lang te kunnen doen. Het mes snijdt aan twee kanten: door de opstelling van het beheer plan wordt een prachtig natuurgebied beschermd en is het grond water als 'onze' bron veilig gesteld. In de waterzuiveringsinstallaties komt biogas vrij, een duurzame vorm van energie, omdat het niet bijdraagt aan de opwarming van de aarde. Heineken gebruikt het biogas nu al om in Zoeterwoude met een gasmotor de kantoren van warmte en elektriciteit te voor zien. Na de zomer gaat dit biogas naar de gasturbines, waardoor 10% minder aardgas nodig is. In 's-Hertogenbosch gaat het biogas direct naar de stoomketels. ZUINIG [20] Heineken nl magazine

Heineken NL Magazine | 2009 | | pagina 22