'De beloning is niet eens de drijfveer' II Wat wordt in het beoordelingsgesprek besproken? De leidinggevende wordt getraind om zo n gesprek te voeren. Hoe bereid je je als medewerker voor? Hoe vertaal je ondernemingsdoelstellingen naar de medewerker? Hoe vond je het gesprek? Wat levert het beoordelingsgesprek op? cdRftjr'StHOLMAN (40) Corrie: "Uiteindelijk is het de optelsom van wat in eerdere gesprekken besproken is. Je maakt de balans op. Als het goed is, levert het geen verrassingen op. Toch is het belangrijk dat je alle afspraken nog eens toetst. Het is in feite niet anders dan het oude functioneringsgesprek. Wel nieuw is dat we het alle maal op dezelfde manier doen. Die structuur is handig voor leidinggevenden omdat je het allemaal over dezelfde compe tenties hebt. Voor medewerkers is dat ook prettig." Marcel: "RGB is wel iets nieuws voor mij. Ik was de POP- (Per soonlijke Ontwikkel Plan) gesprekken gewend. Ik heb van tevoren nog eens gelezen wat in de voortgaande gesprek ken aan de orde was geweest. Ik wist wel wat ik wilde gaan zeggen. Hoe vindt Corrie dat ik het doe? Ik wil graag dat de samenwerking aan de orde komt. En er zijn projecten waar ik de afgelopen periode mee bezig bent geweest." Corrie: "Marcel heeft als taak zoveel mogelijk subsidie in het kader van opleidingen voor Heineken Nederland binnen te halen. Dat is een vrij duidelijke doelstelling. Een andere ondernemingsdoelstelling is om als afdeling zo efficiënt mogelijk te werken. Omdat we het met minder mankracht willen doen, zijn de taken herverdeeld. Dat heeft ook Marcel gemerkt. Bijvoorbeeld door extra administratieve onder steuning van de opleidingscoördinatoren." Marcel: "Wel goed. Corrie had gevraagd of ik mijn kennis meer wil aanwenden voor de afdeling. Dat is wel gelukt. Wat beter kan, is dat ik meer naar buiten moet treden. Die kritiek kwam niet als een verrassing. Het beoordelingsgesprek moet niet het moment zijn waarop je ineens met nieuwe dingen wordt geconfronteerd." Marcel: "De beoordeling bepaalt voor het eerst of ik salaris verhoging krijg. Met een automatische salarisverhoging mis je die prikkel. Ik kan nog wel doorgroeien in mijn schaal. Ik vind dat wel een uitdaging. De beloning is niet eens de drijfveer. Het is vooral de weg er naar toe die het boeiend maakt." Bij resultaat gericht beoordelen word je op basis van je prestaties en je gedrag beoordeeld en beloond. De orga nisatiedoelstellingen en hoe we deze met elkaar gaan realiseren, zijn hierbij het uitgangspunt. Binnen Heineken zijn goede ervaringen opgedaan met RGB. Het wordt al langer toegepast bij medewerkers vanaf salarisgroep 16. Sinds januari 2008 wordt RGB toegepast voor alle mede werkers in de functiegroepen 1 t/m 30. Hoe werkt het? Je hebt jaarlijks een aantal gesprekken met je leidingge vende. In het eerste g°esprek (planning) maak je afspra ken over welke resultaten er van je worden verwachten hoe je deze kunt behalen. Halverwege het jaar volgt dan het voortgangsgesprek waarin je samen kijkt of je op de goede weg bent. Aan het begin van ieder nieuwjaar wordt de cyclus afgerond met een beoordelingsgesprek. Daarin steltje leidinggevende vast in hoeverre en hoe je de gestelde doelen hebt gehaald. De leidinggevende kop pelt daaraan een score. Deze beoordelingsscore en het beschikbare groeiperspectief in de salarisgroep bepalen of dit leidt tot een loonsverhoging. Aan het begin van ieder jaar wordt ook stil gestaan bij je loopbaan. Tijdens het loopbaangesprek doet de leidinggevende een uit spraak over je potentieel, wordt er gekeken naar moge lijke vervolgfuncties en welke ontwikkeling er nodig is. Wil je meer over RGB weten, kijk dan op het Heineken Intranet onder Werken bij Beoordeling, ontwikkeling en opleiding Beoordelings- Ontwikkelcyclus RGB en Loopbaangesprek HR manager Supply Chain^,,- en Bussines Support MARCEL GOOIJAARTS (39) -"""Medewerker subsidies Opleidingen Heineken Nederl

Heineken NL Magazine | 2009 | | pagina 27