ORHG actueel What's in it for me? OR HG Het is een cliché, maar dat is vaak met issues die achteraf worden geëvalueerd. Ook met on dernemingsraadwerk is het niet anders. Wanneer men wordt gevraagd OR-werk te overwe gen, zal 90% direct afhaken en er niet verder over na denken. De redenen variëren van 'het niets voor mij', 'het kost te veel tijd', 'het is saai' tot 'ik weet niet wat het is'. Toch kan het veel betekenen, ook op persoonlijk niveau. Het betekent wel dat er tijd in moet worden gein vesteerd. Net als bij bijvoorbeeld joggen. Het begint met een voornemen, dat voornemen wordt omgezet tot het doen. Maar 8 kilometer joggen wordt alleen bereikt door inzet. Als ie mand eenmaal zover is dat er drie keer in de week een rondje van 8 kilometer kan worden afgelegd, doet dat iets. De inzet en wilskracht beïnvloeden op dat moment de fysieke, maar ook de mentale conditie. En dat is precies hetzelfde met werk, dus ook met OR-werk Het wi len zien van het belang, het willen inzetten voor het algemeen belang en daarna ook het wil len investeren van tijd leidt tot positieve veranderingen. Een aantal van de huidige OR-leder zegt daarover het volgende: Aan het eim nl schrijven op 2008. Op sneeuw op 1 winters. He geborgenh* Het was me geheel ten i welzijn van groter wori dacht dat w 2007 aan o wel beter. I aan een pe economise ook een re: Extremen, turen, de c in de ünan laten en d£ Kennis verbreding "Voor mij? Wat kan ik nu toevoegen! Nee hoor, dat doe ik niet. Ondanks die eerste gedachten zit ik nu al 18 jaar in de onder nemingsraad." Het begin van Hans' eerste periode was precies zoals z'n eerste ge dachten: "Buiten mijn zinnige verstand om had ik weinig toegevoegde waarde. Maar door dingen op te pakken en te doen en met doorzettingsvermogen leer je veel. Al snel begon ik de grote lijnen te herkennen en niet lang daarna kon ik in detail mee praten over diverse lange- en kortlopende issues." Na een jaar besefte hij dat zijn blik op de Heineken onderneming én zijn kijk op zaken snel breder werd. "Daarom vind ik dat zitting nemen in de ondernemings raad een verbreding van kennis van de Heineken organisatie met alle ins- en outs is." Dit is volgens hem nog naast het posi tieve gevoel watje overhoudt aan OR werk, wantje bent tenslotte ook met en voor je collega's bezig. ans Meeuwissen Besturen is complex August werd bij de vorige verkiezingen gepolst om zich kandidaat te stellen voor de OR. Aanvankelijk was hij sceptisch er zag op tegen de tijdbesteding, toch stelde hij zich verkiesbaar. "Ik had twee motie ven: 1deelname aan de OR stelde mij in staat om gevoelens die bij mij en mijn co lega's leven een spreekbuis te geven; een algemeen belang dienend. En 2. deelnam* aan de OR stelde me in staat mijn blik op Heineken als onderneming en het reilen e zeilen hierin te verbreden. Een stukje per soonlijke verdieping dus." Na driejaar maakt hij de tussenbalans op en stelt dat hij op beide motieven goede invulling heeft gegeven. "Voor mij was het mee werken in de OR om doorgevoerde reor ganisaties te toetsen op resultaat belang rijk. Met andere woorden, heeft de organi satie de voorziene vorm gekregen en 'mai cheert' het naar wens? En, hoe ondervin den de mensen de nieuwe werkvorm in voor- en nadelen? Als resultaat hiervan zijn er toch wat losse eindjes door de OR vastgesteld en door de bestuurder opge pakt." Hem is ook duidelijker geworden dat besturen een complexe kwestie is, één die wellicht onderschat wordt. [2] Heineken nl Nieuwsbulletin van de Ondernemingraad Heineken Group MEER WARI Ondernemingsraad Heineken Group

Heineken NL Magazine | 2008 | | pagina 8