WIGGERT DEELEN: 'We doen heel veel aan duurzaamheid, maar we praten er nooit over' Thuis scheiden we afval en gebruiken we spaarlampen. En ook op ons werk willen we bijdragen aan een beter milieu. Hoe duurzaam werkt Heineken? HNS-directeur Wiggert Deelen vertelt wat hij ontdekte toen hij zich in het onderwerp verdiepte. Wat heb jij eigenlijk met het milieu, Wiggert? Wel duurzaam werken, maar ook winst maken dus, is dat niet tegenstrijdig? Is energiebesparing ons belangrijkste doel als het gaat om zoeken naar duurzame oplossingen? "Nee, het gaat veel verder dan dat. Laatst was ik op een congres van Europese brouwers en daar was ook iemand uit 'Een brouwerij zonder gasleiding' "Tja, privé, thuis, ga ik er net zo mee om als de meeste mensen denk ik, als het gaat om zuinig omgaan met energie en dat soort zaken. In mijn werk als directeur van HNS ben ik ook bezig met duurzaamheid, met het proberen de impact die wij hebben op het milieu zo klein mogelijk te krijgen. Maar daarbij wil ik wel reëel blijven: als ik me bij Heineken inzet voor die duurzaamheid, doe ik dat niet om een paar kikkers te redden. Wel om op de lange termijn de continuïteit van onze manier van werken en leven te waarborgen. Als grote organisatie moet je je verantwoordelijkheid nemen om zo goed mogelijk om te gaan met het milieu, maar je hebt ook andere verantwoorde lijkheden: voor de mensen in en om het bedrijf, voor partners die afhankelijk van je zijn, voor de economie waarvan je deel uitmaakt. Duurzaam werken is daarvoor belangrijk, en dat is eigenlijk ook zorgen voor de continuïteit van je organisatie." "Nee, gelukkig niet. Want uiteindelijk zal blijken dat duurzame oplossingen ook de goedkoopste zijn. Wij zijn een commer cieel bedrijf, we hebben altijd gezocht naar oplossingen die de toekomst aankunnen. Jaren geleden al is Heineken begon nen met energiebesparende maatregelen. We bouwden in Zoeterwoude gasturbines, met het doel om uiteindelijk voor onze eigen energie te kunnen zorgen en daarmee het gas dat we kopen optimaal te benutten. Fossiele brandstoffen worden in de toekomst steeds schaarser en dus duurder. Wat we daarop künnen besparen, moeten we ook besparen. Daarom zijn we ook al jaren geleden begonnen ons op dat punt te vergelijken met collega-bedrijven en daarvan hebben we geleerd hoe het beter kon. Belangrijk is ook geweest dat de overheid aan de gehele branche heeft gevraagd: 'Wat kunnen jullie bijdragen aan de oplossing van de energieproblematiek?' Er is toen een convenant opgesteld waarin we onszelf een aantal verplichtingen oplegden en daar hebben we ons ook aan gehouden. Dat heeft heel goed gewerkt. Zo hebben we onszelf gedwongen meer energiezuinig te worden, soms via veranderingen in het productieproces - bijvoorbeeld door de wortstripper in Zoeterwoude - en soms via de keuze voor energiezuinige systemen. Bij ons zijn het vooral de koelinstal laties die veel elektriciteit verbruiken. Daar kiezen we dus voor compressoren die al in hoge mate energiezuinig zijn. Nog iets waar we jaren geleden al aan begonnen zijn: herge bruik van warmte. We hebben waterzuiveringsinstallaties waarbij biogas vrijkomt. Dat wordt nu nog gebruikt om de kantoren mee te verwarmen, maar we gaan het ook gebrui ken in onze eigen gasturbines in Zoeterwoude, terwijl we er in 's-Hertogenbosch al jaren een stoomketel mee voeden. Die zijn ooit neergezet om zelf elektriciteit en warmte te kunnen opwekken en staan al meer dan twintig jaar te draaien. Goed voor de portemonnee: we verlagen onze energierekening; én goed voor het milieu: we gaan zuinig om met natuurlijke bronnen. Ik heb een droom: dat er ooit een brouwerij staat zonder gasleiding. Dat we onze energie opwekken uit de biomassa die we nu als bijproduct overhouden. De techniek daarvoor is er nog niet, maar dat is een kwestie van tijd." Heineken nl magazine [11]

Heineken NL Magazine | 2008 | | pagina 19