'Een jaar of zes in de or is juist goéd voor je loopbaan' In maart 2009 zijn er nieuwe verkiezin gen voor de or. Daarom is de or op zoek naar nieuwe mensen! Lijkt het je interessant om naast je huidige werk zaamheden een rol te spelen hierbij? Stel je dan beschikbaar als kandidaat www.0rverkiezingen2009.nl! Het moet gaan over dingen die er werkelijk toe doen: Hoe zit het met de werkgelegenheidsontwikkeling?Wat voor verande ringen zien we op ons afkomen die onze organisatie raken? Hoe staat Heineken ervoor in de markt? Wat doen onze concurrenten? Dat zijn dingen die mensen meer raken dan de vraag of de prijs van de bierkrat in de PUM twee of drie centen wordt verhoogd." JACK: "De afgelopen jaren zijn rustig geweest wat betreft wijzigingen in de organisatie. Kun je in zo'n 'goeie' tijd je medezeggenschapsrol wel goed vervullen?" HANS: "Dat is een wezenlijke vraag. In zo'n tijd kun je als or ook aangeven datje rol wat beperkter is, daar is niks mis mee. Gaan zoeken naar onderwerpen om een gat te vullen, dat werkt averechts. Als het rustig is, kun je de agenda bijstellen. We hoeven niet iedere maand met grote onderwerpen bezig te zijn." JACK "Wat is nog meer van belang voor de rol van de or?" HANS: "Als or moetje ook kleur kunnen bekennen. Een compliment kunnen geven voor een plan dat staat als een huis, bijvoorbeeld. Dat gebeurt niet altijd, en ik begrijp het dilemma ook wel. Het lijkt dan of je op de stoel van de werkgever zit. Maar ik denk dat de medezeggenschap zichzelf een dienst bewijst als ze kritisch maar ook genuanceerd alles naar de achterban communiceert. Dat herkennen mensen. Vergis je niet in de mondigheid van het individu. Medewerkers anno 2008 hebben een gezonde kop hersens, een eigen mening, en die willen een relevante, genuanceerde mening van een or. En die mag je uiten. Als zij kritisch is, maar ook als zij positief is." JACK "De or - denk jij dat die een belemmering is voor je loopbaan of wordt deze juist gezien als iets positiefs? HANS: "Ik denk datje er als persoon voor moet waken datje een instituut wordt. Je moet je niet alleen op het medezeggen- schapswerk richten, je moet het combineren met je reguliere baan. Dat is ook ons beleid. Dat is ook dé kritiek die er kan zijn op iemand uit de OR: wanneer ben je eigenlijk voor het laatst op de werkvloer geweest? Iemand moet niet vijftien jaar blijven zitten met het risico dat hij of zij vervreemdt van zijn/haar reguliere werk Maar als je het drie tot zes jaar doet, in combina tie met je gewone werk, dan kan het een enorme verbreding zijn. Je ziet ook eens andere kanten van het werk, bijvoorbeeld hoe een jaarverslag in elkaar steekt. Je leert veel nieuwe dingen, en dan is het juist goed voor je loopbaan. Vanuit de directie stimuleren wij mensen om zo'n rol enige tijd te vervullen." JACK: "Toch botsen or-leden wel eens met hun leidinggevende, als ze zich in drukke tijden vrij willen maken voor hetorR- werk..." HANS: "Ik herken de druk, er is een spanningsveld, we moeten allemaal omgaan met druk. Als er nog werk voor de or bij komt, kun je op een dilemma stuiten. Vooral als je denkt: mijn directe baas wil nu dat ik eerst dit of dat afmaak. Dat soort spanningsvelden komen voor, maar in de praktijk wordt daar altijd weer een oplossing voor gevonden. Om het scherp te stellen: Ik heb nog nooit meegemaakt dat mensen zijn 'ge straft' voor het feit dat zij or-werk verrichten.

Heineken NL Magazine | 2008 | | pagina 12