De Nederlandse horecabezoeker is blij met de grote variëteit aan horecagelegenheden in ons land. Maar er zijn ook ergernissen, zo blijkt uit de jaarlijkse Grote Horeca-enquête. Ondanks dit soort ijzingwekkende avonturen bereikte op 28 juli van dit jaar een groep van zes vrouwen de Peak Margaritha (5109 m), de hoogste top van de Congolese berg Mount Stanley, de derde hoogste berg van Afrika. De zes zijn: Marjan Klingeman (expeditieleider), Joke Ie Poole, Mariska van Drooge, Merlijne van der Zwan, Mariëtte Mol en Vivi Hollertt. Opmerkelijk: deze zes avonturiers werken allemaal voor Heineken! Het was een zware klim. De wanden zijn drassig en verraderlijk. Op kaplaar zen, wadend door moeras, zochten de vrouwen zich een weg omhoog. Ondanks regen, sneeuw en kou bleef de sfeer goed en werd de band tussen de zes steeds hechter. En allemaal stonden ze uiteindelijk - als eerste vrouwelijke expeditie ter wereld - op deze top. De expeditie zelf duurde negen dagen, maar de voorbereidingen veel langer. Ze trainden samen, volgden een EHBO-cursus en schaften een bergsportuitrusting aan. Mount Stanley ligt in Congo, een van de armste landen ter wereld met een erbarmelijke onderwijssituatie. Daarom besloten ze hun reis een charitatief doel te geven en noemden zij hun expeditie: CENS, 'Charity Expedition New School'. Ze zochten sponsoren en organiseerden vooraf een aantal borrels om geld in te zamelen voor de stichting En Classe die zich inzet voor de verbetering van het onderwijs in Congo. Tot dusverre haalden de bergbe- klimsters meer dan 30.000 op. Dit bedrag wordt nog verdubbeld door Heineken en komt dan op 65.000. Hoe beter een café of restaurant het doet, hoe meer fooi het ontvangt. Horecabezoekers geven minder fooi wanneer ze ontevreden zijn over prijzen en service. Fooi zegt dus iets over de geboden gastvrijheid in de horeca en de rol van het personeel daarin. Daarom is het goed om te weten wat de bezoekers belangrijk vinden. De Grote Horeca-enquête werd in opdracht van Heineken Brouwerijen uitgevoerd door bureau Synovate-Interview/NSS. Er werden 600 horecabezoekers ondervraagd, evenveel mannen als vrouwen, verspreid over Nederland. Een vies toilet en onverschillig personeel staan boven aan de lijst met horeca-erger- nissen. Zestig procent van alle ondervraag den zegt zich hieraan te storen. Er zijn ook verschillen in wat de verschillende seksen als meest storend ervaren. Bij vrouwen staat het vieze toilet bijvoorbeeld op de tweede plaats, na het onverschillige personeel. Mannen ergeren zich minder snel aan het sanitair, maar vinden het belangrijk dat het bier goed wordt getapt. Ook harde muziek en hoge prijzen werden Ïvaak genoemd. Het gebrek aan zitplaatsen en het leveren van foute bestellingen ip?5scoorden lager op de ergernissenschaal. Het onderzoek richtte zich niet alleen op de grootste irritaties van de gasten, maar ook op hun tevredenheid. Zo bleken de onder vraagden wel tevreden over het aanbod en de diversiteit van de horeca, zowel in hun eigen uitgaansbuurt als in heel Nederland. 81 procent vond dat binnen de eigen uitgaansbuurt genoeg variëteit was. En 70 procent van de ondervraagden vond het totale Nederlandse horeca-aanbod - zowel in diversiteit wat betreft kwaliteit - 'echt top' tot 'goed'. op de top [8] Heineken nl magazine

Heineken NL Magazine | 2008 | | pagina 8