Flexibel schakelen aan Hubert te Braake (40), manager Purchasing, Heineken Nederland Je hebt gezegd dat Purchasing Waar maakt Purchasing het hot is. Waarom? verschil? Hoe ziet jouw dag eruit? 3 vragen "Haha, het is inderdaad leuk en span nend werk. Het is een van de weinige vakgebieden waarin je de hele organisa tie leert kennen. Van de postkamer en de logistieke afdelingen tot aan de afdelingen op het hoofdkantoor. Je hebt te maken met mensen van allerlei pluimage. De ene keer ben je bezig met een wereldwijd contract voor een consultancybedrijf. De andere keer met het contracteren van een leverancier voor het transport van kleine pakketjes of het bouwen van een website. De variatie van dit werk is enorm groot. Als je daarvan houdt, kun je niet beter zitten dan hier." "Datje veel kunt betekenen voor afdelin gen en voor Heineken. Het gaat om veel geld, om grote bedragen. Het resultaat dat je kunt behalen voor Heineken is dus ook groot. Dat werkt motiverend. Iedere keer proberen we tegen goede voorwaarden en goede prijzen bij een goede leverancier een mooi contract te regelen. Het is niet alleen het contracteren van leveranciers wat belangrijk is. Het vervolgens goed ge bruiken van het contract binnen Heineken is net zo belangrijk. Maar ook het samen met onze collega's van Financial Services zorgen dat alle factuurstromen goed en efficiënt verlopen heeft een positieve invloed op heel Heineken." "Ik overleg veel met mijn afdeling over bijvoorbeeld inkoopcontracten en over kostenbesparingsprojecten. We zijn ook een nieuw bestelsysteem aan het implementeren en we zorgen ervoor dat alle leveranciers goed in de verschillende systemen staan. Ik ben verder bezig met het zoeken naar nieuwe inkoopmogelijkheden en soms bemoei ik mij met een specifiek inkooptraject. Soms zitje in een onderhandeltraject en je weet op dat moment niet waar het zal eindigen, watje eruit kan slepen. Dat is heel spannend. Het is heel uitdagend werk!" De prijzen van grondstoffen zijn de laatste twee, drie jaar enorm gestegen. Door de hoge brandstofprijzen worden grondstoffen zoals bijvoorbeeld maïs nu als biobrand stof ingezet en daardoor is er schaarste aan alle grondstoffen. Aan die trend lijkt voor lopig nog geen einde te komen. Bovendien fluctueren de prijzen ook nog eens enorm. Dat maakt het voor de afdeling Purchasing extra belangrijk om alert te zijn, willen de bedrijfsresultaten er niet onder lijden. Hubert te Braake: "We moeten slim inkopen. Bijvoorbeeld door meer flexibiliteit aan de grondstofkant te kweken. Wintergerst en zomergerst voldoen bijvoorbeeld beide aan onze kwaliteitseisen, die overigens zeer streng zijn. Dus als er een (groot) prijsverschil is tussen deze twee, kunnen we omschakelen en de gerst gebruiken die op dat moment het goedkoopst is. Maar dat vereist ook flexibiliteit in de brouwerij. Met mout van zomergerst ga je namelijk anders te werk dan met mout van win tergerst. Voor energie geldt een vergelijkbaar verhaal. Voor onze productie gebruiken we gas en elek triciteit. Maar we zouden meer energievormen kunnen overwegen en dan schakelen naar wat op dat moment de goedkoopste oplossing is. Maar flexibiliteit kost ook geld, daarvoor moetje investeringen doen. We moeten dus slim nadenken over hoe we dat het beste en goedkoopste kunnen doen, dat is heel interessant." [14] Heineken nl magazine

Heineken NL Magazine | 2008 | | pagina 14