ONLINE VERSLAVINGS HULP VRAGENYUUR Zijn er probleem drinkers bij Heineken? Waarom helpt Heineken Waarom biedt Heineken medewerkers met een online hulp? alcoholprobleem? Het programma Cool@Work richt zich op verant woord alcoholgebruik onder Heineken-medewer- kers. Naast duidelijke regels en voorlichting biedt Heineken begeleiding aan collega's met een (drei gend) alcoholprobleem. De bestaande begeleidings mogelijkheden worden nu uitgebreid met de moge lijkheid om anoniem en online onder professionele begeleiding het eigen drinkgedrag aan te passen. Bedrijfsarts Jaap van Rosmalen vertelt over het hoe en waarom. "We weten het niet precies, maar cijfers voor heel Nederland tonen aan dat twee tot vijf procent van de werkende beroepsbevolking problemen heeft met alcohol. Als ik Heineken vergelijk met andere bedrijven waarvoor ik heb gewerkt, denk ik niet dat het hier hoger of lager ligt dan elders. Wat we wel weten is dat de groep die aantoonbaar niet functioneert door alcohol relatief klein is. Daarnaast bestaat er een groep zogenaamde verborgen probleemdrin kers. Zij houden hun drinkgedrag geheim en stappen liever niet naar een bedrijfsarts of leidinggevende." "Heineken vindt dat alle medewerkers een ambassadeursfunctie hebben als het gaat om alcoholgebruik. Dat betekent onder andere geen alcohol tijdens werk en geen alcohol in het verkeer. Mensen moeten hun verantwoordelijkheid nemen, voor zichzelf én voor anderen. Als je dat eist, moetje ook adequate hulp bieden aan degenen met een (dreigend) alcoholprobleem. Het programma Cool@ Work doet dit door bijvoorbeeld voor lichting te geven en hulp te bieden via de bedrijfsarts, HR-adviseur of leiding gevende als iemand in zijn werk vast loopt door alcohol." Heineken biedt de groep verborgen probleemdrinkers de kans om anoniem via een professionele organisatie de juiste hulp te krijgen. Via de website Alcoholdebaas.nl krijgt iemand een vaste hulpverlener met wie hij twee keer per week online contact heeft. In het eerste deel van het programma worden de gewoontes, risico's en valkuilen van het drinkgedrag in kaart gebracht. In deel twee gaat het erom dat drinkge drag en die gewoontes te veranderen. Ook biedt Alcoholdebaas.nl achter grondinformatie en lotgenotencontact. Het hele programma duurt twaalf tot zestien weken, en heeft bewezen effectief te zijn." OPROEP Welke kwestie zou jij eens in Vragenvuur aan de orde willen stellen? Beslis mee! Heikele zaken en dringende vragen zijn welkom bij redactie@heineken.nl Het is van belang dat Heineken-medewerkers die van deze begeleiding gebruik willen maken, zich aanmelden via de speciale link op intranet. Dan is adequate begeleiding en anonimiteit gewaarborgd. Kijk op intranet onder Werken bij/Veiligheid, gezondheid en welzijn/Cool@Work/Alcoholdebaas.nl. Heineken nl magazine [23]

Heineken NL Magazine | 2008 | | pagina 29