Kortgeleden trad Wouter Fijnaut (36), net terug uit Nigeria, aan als de nieuwe manager Horeca. Een interview om de kennismaking te hernieuwen. Je begon bij Heineken in 1995 als manage- menttrainee. Nu ben je manager Horeca. Had je dit ooit verwacht? Hoe was het om in Afrika te werken? Hoe groot is de cultuurshock? Zie je veranderingen in de Nederlandse horecamarkt? Hoe wil je op deze veranderingen inspelen? Wat voor soort leidinggevende ben jij? Hoe werk je je in? Gaan er dingen veranderen onder jouw leiding? Wat verwacht je van de medewerkers? "Ik ben erg blij met deze positie. Ik heb bij de merken Heineken, Amstel en bij Brand Bier gewerkt. In 1999 werkte ik voor Vrumona frisdranken als manager Out of Home en Export, waaronder horeca. Ik ken veel mensen en de dynamiek van de markt. Ik houd van de Nederlandse horeca. Het is een mooie markt. Ik krijg veel energie van de ondernemers die er werken." "Het samenwerken met Nigerianen was een bron van inspira tie voor mij. Het is een expressief volk, met mooie verhalen. Ze zijn zeer positief ingesteld, ondanks de zware omstandig heden waaronder ze leven. Ze zijn altijd op zoek naar beter en naar vooruitgang. Dit werkt als een soort megabatterij op de samenleving die in een enorm tempo bezig is. Ik ben er daardoor in bijna vier jaar tijd niet in geslaagd om me ook maar één uur te vervelen. Bovendien is Nigeria een sterk groeiende biermarkt waar we als Heineken een leidende rol hebben kunnen spelen. Tot nu toe het hoogtepunt in mijn professionele en ook persoonlijke leven." "Grotere cultuurverschillen dan tussen beide landen lijken me niet mogelijk. Voor mij werkt dat stimulerend, je kijkt toch weer met een frisse blik tegen je eigen land aan. Nigeria is een land van extremen. Wat dat betreft kijk ik nergens meer van op. Nederland blijft Nederland en is niet fundamenteel veranderd, vind ik. Of het moeten de files zijn die steeds langer worden." "In de jaren dat ik weg was is het uitgaan op een professione ler niveau gekomen. De kwaliteit van het eten is fors vooruit gegaan, en horeca-interieurs worden luxueuzer. Mensen zijn zich meer bewust geworden van voeding, en drankjes spelen meer en meer een rol in het invullen van hun lifestyle. Dit maakt dat het consumentengedrag verandert, en er wordt meer water, wijn en sap besteld dan vier jaar geleden." "We zorgen er met concrete projecten voor dat we deze kwaliteitsslag verder aanjagen. We bieden bijvoorbeeld bier aan op nul graden onder de naam Heineken Ice Cold en Amstel Ijskoud en in andere verpakkingen die invulling geven aan de lifestylecomponent. Daarnaast bieden we meer keus voor de consument. De ontwikkeling van cider is een andere belangrijke stap die we nemen. Verder staan omzetverhogen- de projecten op stapel, bijvoorbeeld om meer dan één wijn aan te bieden die je per glas kunt bestellen, waardoor de gemiddelde besteding en marge verder toenemen." "Operationeel. Het gaat om scoren bij de klant en klanten overtuigen. De huidige markt leent zich niet voor een over maat aan bureaucratie. Wij kunnen nog heel veel nieuwe horecaprojecten ontwikkelen, punten acquireren en klanten voorzien van fris, wijn en gedistilleerd. We hebben superieure merken en de beste mensen, dus ik zie heel veel kansen. We moeten alleen wel allemaal de straat op om die kansen buiten op te rapen. Wij zijn de leiders in de Nederlandse horeca en gaan dat alleen maar verder uitbreiden!" "Vooral door veel met mensen te praten, horecaondernemers en eigen medewerkers. Daar zit de kennis van de markt en de organisatie. Er zitten hier heel veel mensen met een groot hart voor de zaak en voor onze merken. Ik heb veel bewondering voor de energie die zij in de brouwerij steken." "De afgelopen jaren zijn er grote slagen gemaakt in de beheersing van processen. We hebben een veel strakker georganiseerd horecabeleid gekregen. Dat is maar goed ook want de concurrentie verhardt, en dat zal zich nog verder doorzetten! We moeten er dus voor zorgen dat we onze klanten achternalopen, voortdurend erbovenop zitten. Hoe kunnen we voor de klant de bedrijfsvoering verbeteren? Hoe krijgen we zelf ook een goed aandeel in winst? En: beschouw een klant nooit als vanzelfsprekend." "Dat ze mogelijkheden zien in plaats van problemen. Dat ze gebruikmaken van hun commercieel jachtinstinct, zonder in de interne organisatie puinhopen aan te richten. De beste com- merciant blijft voor mij degene met de beste klantrelatie en het vermogen daar voor de klant en voor ons geld uit te halen." LEZERSOORDEEL VAN TANJA SNIP-ARENDS "Een energiek verhaal. Mooi om te lezen hoeveel carrièrekansen Wouter Fijnaut heeft benut binnen Heineken. Iemand die de organisatie en de markt zo goed kent, is vast en zeker voorbestemd om deze functie succesvol te vervullen. Alle geluk gewenst!"

Heineken NL Magazine | 2008 | | pagina 23