'Mensen willen weten hoe hun leidinggevende over hen denkt' Samenwerken voor de klant Het werkt! De prioriteiten En nog een heikel punt, volgens het onderzoek: de onderlinge sa menwerking tussen afdelingen... "Daar kwam inderdaad kritiek op," beaamt Hans. "Blijkbaar is het nog steeds zo dat we slecht over de muren van afdelingen heen kijken, dat er op meer plaat sen tegelijk het wiel wordt uitgevonden en de bureaucratie een samenwerking tussen afdelingen in de weg staat. Dat moeten we echt verbeteren. De grote efficiencyslagen van de afgelopen ja ren zijn wel zo'n beetje afgerond, nu moeten we onze effectivi teit vergroten door de interne samenwerking verder te stimule ren. Net als het verbeteren van de klantgerichtheid, ook iets waar we volgens het onderzoek slecht op scoren. En dat is ern stig, een commerciële organisatie als Heineken kan het zich niet permitteren om niet klantgericht te zijn." Wat gaat er nu concreet gebeuren met de uitkomsten? Hans: "Het directieteam heeft eerst de belangrijkste uitkomsten gepresen teerd aan de leidinggevenden die aan ons rapporteren. Zij gaan er dan weer mee naar de leidinggevenden in de volgende laag, zodat de verschillende uitslagen uiteindelijk per afdeling bespro ken worden. Afgezien van een paar duidelijke algemene uitkom sten, zoals dat punt van het belonen, moeten we oppassen dat wij van hieruit niet al te veel willen regelen. De uitkomsten zijn per bedrijfsonderdeel verschillend, vaak zelfs per afdeling. En we moeten dus zorgen dat ze ook per afdeling worden opgepakt. Wij hebben aan alle leidinggevenden gevraagd om eerst hun oor te luisteren te leggen, eerst te horen wat hun medewerkers echt te zeggen hebben, en dan te komen met een actieplan. Die plan nen bespreken we elk kwartaal. Zo bewaakt het directieteam de voortgang van de verbeteringen. Vanaf nu wordt om de twee jaar een werkklimaatonderzoek gehouden en komt er elk jaar een tussentijdse meting. Zo houden we de aandacht voor een goed werkklimaat levend. Overigens: het grappige is dat veel managers de gesprekken op hun afdeling zien als een vorm van voorbereiding voor hun actieplan, terwijl de medewerkers ze vaak al beschouwen als een resultaat van het werkklimaatonder zoek: er is aandacht!" Naar aanleiding van de uitkom sten van de het werkklimaaton derzoek heeft het directieteam vier prioriteiten geformuleerd waarop dit jaar en begin 2009 gerichte actie wordt onderno men. Dit zijn ze nog even in het kort: 1. Klantgericht werken In een commerciële organisatie als Heineken moet klantgericht werken altijd en overal prioriteit hebben. Dat geldt zowel voor externe als interne klanten. 2. Samenwerking tussen afdelingen Die samenwerking heeft ook gevolgen voor de efficiëntie waarmee we als organisatie werken. Verdere verbetering van onze bedrijfsvoering zal daarom meer afhankelijk worden van de verbetering van onze interne samenwerking. 3. Leiderschapsgedrag Persoonlijke feedback, aandacht voor het welbevinden van mensen, en het vertrouwen in directie- en managementteam zijn duidelijke verbeterpunten. 4. Betere koppeling van beloning aan prestatie Dit jaar willen we met de vak organisaties bespreken hoe we variabele beloning verder introduceren in de organisatie. [12] Heineken nl magazine

Heineken NL Magazine | 2008 | | pagina 12