De moderne consument neemt 70% van al zijn aankoopbe slissingen in de winkel. Winkeliers en fabrikanten die kans zien de koper op de winkelvloer te beïnvloeden, kunnen dus hun verkoop flink laten stijgen. Die 'verleiding' is het terrein van Instore Marketing. Het shhhhh... geluid van het openen van een bierflesje doet de shopper denken aan koel, fris, ontspan nend en feestelijk - kopen dus! De verleiding van Heineken KLANT Vroeger besloot de winkelier op gevoel waar hij zijn producten wilde plaatsen, tegenwoor dig is het inrichten van een supermarkt een wetenschap. Over iedere vierkante centime ter van een winkelvloer is nagedacht. De in richting is bepaald aan de hand van onder zoek naar shoppergedrag. Waar kijkt iemand die winkelt naar, wat is zijn of haar doel? Op welke basis neemt hij of zij de beslissingen? Al die wetenschap is doorvertaald naar de winkelvloer. Als wij een supermarkt binnenstappen treffen we daar dan ook niet zomaar een verzameling artikelen aan, maar bevin den we ons in de wereld van verleiding. Soms is de verleiding subtiel en bestaat deze uit de plek van een artikel op oog hoogte in het schap. Soms is het overduidelijk en kom je op je pad een display tegen waarin een product of een actie wordt uitgelicht. In die wereld beweegt de afdeling Trade Instore Marketing van Heineken zich. De afdeling is verantwoordelijk voor instore-marketing in zowel horeca als retail (supermarkten, slijters en groothan dels). Onder het motto 'sexy en accountable' is de afdeling voortdurend op zoek naar innovatie, verrassing en impact op de winkelvloer in retail en horeca. Maar ook naar effec tiviteit, aldus Jurgen Mohr Trade en Instore manager. Hoe maken wij van kijker kopers en hoe kunnen wij onze merkwaarden optimaal tot hun recht laten komen? Er zijn uiteraard grote verschillen tussen retail en horeca. In de Horeca heeft de ondernemer immers al een merkenkeu- ze gemaakt en ondersteunt de afdeling Trade Instore Marketing hem om bier relevanter te maken, onze merken onder de aandacht van de bezoekers te brengen en te ver kopen. In retail moet de consument op de supermarktvloer worden verleid tot aankoop van het juiste merk en de goede verpakking. Het is dan dus zaak te zorgen dat de shopper bij het merk stilstaat en hem of haar tot aankoop te verleiden. Daarbij kunnen alle zintuigen worden ingezet. Uit onderzoek blijkt bijvoorbeeld dat geur een grote invloed op shoppers heeft. Een prettige geur houdt klanten langer in de winkel en verbetert de totaalindruk van de organisatie met 40%. Geur is in het geval van bier niet de meest voor de hand liggende op tie. Maar je kunt ook denken aan geluid, het bekende shhhhh bij het openen van een bierflesje roept bij de shopper een Heineken nl magazine [5]

Heineken NL Magazine | 2008 | | pagina 5