Voordat in Den Haag een nieuwe wet of maatregel wordt aangenomen, heeft de branche vaak al uitgebreid haar zaak bepleit bij de betrokken ministers en Kamerleden. Lobbyen heet dat. Ook Heineken heeft daarmee te maken: Eveline Graus vertelt hoe dat lobbyen precies in z'n werk gaat en waarom het - ook voor Heineken - zo belangrijk is. DE KUNST VAN HET LOBBYEN Wie lobbyt er voor Heineken? "We lobbyen langs twee wegen. Als een overheidsmaatregel Heineken direct raakt komen we zelf in actie. Is het een branchebreed probleem, zoals alcohol misbruik onder jongeren, dan wordt het voorwerk gedaan door de verschillende branchevertegenwoordigers, zoals het Centraal Brouwerij Kantoor en de Stichting Verantwoord Alcoholgebruik (Stiva). Op deze dossiers sta je sterker als je vanuit de hele alcoholbranche ope reert." Er hangt een wat geheimzinnige sfeer rond lobbyen. Speelt het zich nu echt allemaal in achterkamertjes af? "Nee. Lobbyen gaat van informeel informatie uitwisselen met maatschappe lijke en politieke organisaties tot daad werkelijk proberen invloed uit te oefenen bij deze organisaties. Buitenstaanders zien dat niet altijd gebeuren en dat maakt het soms wat mysterieus. Als lobbyist maak je nu eenmaal deel uit van het politieke besluitvormingsproces en daarin probeer je de belangen van de branche in het algemeen, en Heineken in het bijzonder, zo goed mogelijk te ver dedigen. Neem bijvoorbeeld de verpak kingenbelasting die het kabinet per 1 januari 2008 heeft ingevoerd. Deze heeft direct gevolgen voor Heineken. Zo heffen wij voor bier en fris al op veel flessen statiegeld. Een verpakkingenbe lasting zou betekenen dat deze flessen dubbel worden belast. Dit hebben we, voorafgaand aan het debat over de verpakkingenbelasting in de Tweede Kamer, ook aan de betrokken Kamerleden uitgelegd. Het verhaal is aangekomen, want in de uiteindelijke wetgeving is een vrijstelling voor statiegeldflessen opgenomen." Ambtenaren en politici staan dus wel open voor zo'n lobby? "Zeker, je moet niet vergeten dat het om specialistische kennis gaat. Op dit moment zit er een relatief nieuw kabinet en veel Kamerleden zijn net geïnstal leerd. Zij moeten zich nog inwerken op vaak lastige dossiers en staan daarbij open voor input vanuit het bedrijfsleven. Voor hen helpt het als de verschillende belangengroepen hen van informatie voorzien en hun standpunten uiteenzet ten. Het is uiteindelijk aan de Kamerleden om hieruit hun eigen standpunt te bepalen."

Heineken NL Magazine | 2008 | | pagina 17