Ik miste de overlegcultuur' Op de bonnefooi vertrokken Bernd Schlattman en zijn vriendin vorig jaar naar Spanje om een lang gekoesterde droom waar te maken. "Het weer, de ruimte, de meer relaxte levensstijl: mijn vriendin en ik wilden altijd al in Spanje gaan wonen. Begin vorig jaar hebben we besloten onze droom niet langer uit te stellen. We hebben beiden onze baan opgezegd en ons huis in de verhuur gezet. Het idee was om een baan te zoeken in de omgeving van Barcelona en vervol gens een huis te kopen waarin we een aantal appartementen zouden verhuren. "Bernd vond al snel een financiële functie als group controller bij Pepe Jeans in Barcelona. "Zowel financieel als inhoudelijk was het een stap terug, maar dat moest ik ervoor over hebben, vond ik. Toch begon ik het leidinggeven, zoals ik bij Heineken gewend was, al snel te missen. De werkcultuur is in Spanje veel hiërarchischer dan in Nederland. Ik werd geacht te doen wat me werd opgedragen. Dat frustreerde. Ik was gewend aan de overlegcultuur bij Heineken en miste het om eigen verant woordelijkheid te hebben. Ook vond ik de werkdagen in Spanje erg lang. Elke middag lunchte ik anderhalf uur met collega's; die anderhalf uur werden er aan het einde van de dag weer aange plakt, waardoor ik 's avonds vaak pas rond negen uur thuis was. Op het moment dat mijn vriendin zwanger werd en de huizen markt in Spanje steeds meer een zeepbel leek, kreeg ik een mailtje van Heineken. Er kwam een interessante functie vrij, liet een collega weten. We besloten al snel om terug te gaan. Hoewel het niet is gelopen zoals ik had gedacht, heb ik geen moment spijt gehad van mijn move. Het was een leerzame erva- ring. Ik weet nu hoe belangrijk mijn werk voor me is. Als ik mijn ei niet kwijt kan, voel ik me privé ook niet gelukkig. Bovendien heb ik financiële ervaring opgedaan in een andere industrie en in een ander land, iets waar ik ook bij Heineken weer profijt van heb. Bij Vrumona werken stond altijd al hoog op mijn verlanglijstje, vanwege alle positieve verhalen die ik over Vrumona had gehoord. Toen ik wegging bij Heineken, was ik bang voor een breuk in mijn carrièrepad, maar dat is dus niet gebeurd. Ik zit nu op een pracht- functie. Als leidinggevende geloof ik datje het mensen naar de zin moet maken en daardoor het maximale uit medewerkers kunt halen. Mijn ervaring in Spanje heeft dat idee alleen maar versterkt. Ook herwaardeer ik de sfeer bij Heineken. Het is een cliché, maar soms moetje iets anders doen om te weten watje hebt." Fflfftternd Schlattman IJfjHgewestelijk unit controller Horeca bij Heineken Brouwerijen J finance manager bij Vrumona van augustus 2006 tot september 2007 Als group controller bij Pepe Jeans in Barcelona Spaanse werkcultuur Heineken nl mag azine 7

Heineken NL Magazine | 2007 | | pagina 7