weg met k**ket Gezonde initiatieven HET OORDEEL VAN CAROLINE FLATON-OOSTVEEN: "Het is goed dat Heineken investeert in de gezondheid van haar medewerkers, maar uiteraard ligt de eindverant woording bij de medewerker zelf. Hij/zij zal dus zelf goed moeten kunnen omgaan met het feit dat werken voor een brouwerij door velen wordt gezien als een 'bourgondisch bestaan'." Gezocht: wandelmaatje Deze maand lanceert Heineken een speciale ge zondheidsite voor medewerkers op intranet. Op de site staat informatie over ziekte en gezondheid. Medewerkers kunnen opzoeken bij welke deskundigen ze terecht kunnen als ze gezondheidsklachten hebben en er wordt verwezen naar tests waarmee je bijvoor beeld kunt meten hoe gezond de verhouding is tussen je lengte en gewicht. Daarnaast worden op de site speciale projecten aangekondigd, zoals een biolo gische week in de kantine of een bedrijfstrimloop. Ook zijn links naar fitnesscentra te vinden waar Heineken- medewerkers met korting kunnen sporten. In de toe komst krijgt de site ook een interactief gedeelte waar collega's oproepen kunnen plaatsen die te maken heb ben met gezondheid. Zoals: 'Gezocht: wandelmaatje voor in de lunchpauze'. Acties in het bedrijfsrestaurant De bedrijfsrestaurants van Heineken bieden dit jaar en volgend jaar speciale thema-acties aan. Een succes volle actie is de 'Fit Food-actie'. Medewerkers kun nen in het restaurant een coupon invullen en een van de 'Fit Food-boeken' winnen, met daarin tips voor gezonder leven en slanke recepten. Verder spelen de bedrijfsrestaurants in op de landelijke campagne 'Ik kies bewust' door groene smiley-stickers te plakken op gezonde producten uit de schijf van vijf. In alle restaurants hangen bovendien iedere maand gezond- heidstips, zoals: 'Drink voor de lunch anderhalf glas water, zodat je alvast een vol gevoel in je maag hebt'. BIG BROTHER? De vraag is natuurlijk wel waar de grens ligt. De overheid bemoeit zich al in toenemende mate met de gezondheid van burgers, door bijvoorbeeld het roken in horecagelegenheden te gaan verbieden. Gaat de werkgever zich nu ook bezighouden met wat goed is voor medewerkers? Volgens Jolanda is dit een discussie die constant in beweging is. "Het gaat om de dialoog. We schrijven collega's niets voor, dat gaat ons te ver. Maar we proberen ze wel aan te zetten om beter na te denken over hun keuzes. Daar zijn onze acties op gericht. Tot nu toe reageren medewerkers heel enthousiast. Uiteindelijk is gezondheid het hoogste goed voor zowel werkgever als werknemer. Als je fit bent, voel je je beter en dit werkt natuurlijk ook door in je loopbaan." EERDER MET ELKAAR IN GESPREK Een groot deel van de Heineken-medewerkers heeft last van overgewicht, met name in de productieomgeving. Overgewicht kan leiden tot allerlei klachten, van versleten knieën of heupen tot hartziekten; deze kunnen op hun beurt weer leiden tot verzuim en dat kost geld! Om medewerkers te helpen inzicht te krijgen in hun gezondheidssituatie, zijn we vorig jaar gestart met het afnemen van Health Checks. Het is de bedoeling deze Health Checks voortaan structureel aan te bieden. Eens in de twee jaar kunnen medewerkers zich laten doorlichten. Om vervolgens begeleiding te krijgen van bijvoorbeeld voedings deskundigen en bewegingsexperts. Bedrijfsarts Ellen den Ouden: "Heineken investeert in de gezondheid van medewerk ers, en daar mag ook wat tegenover staan. Stel je voetbalt heel fanatiek, maar je verzuimt regelmatig vanwege blessures. Dan is het gerechtvaardigd dat de leidinggevende met je overlegt of voetbal wel een goede sport voor je is. Of je hebt overgewicht en krijgt daardoor rugklachten. Dan is het in het belang van leidinggevende én werknemer dat hier wat aan wordt gedaan." Volgens de bedrijfsarts moeten leidinggevende en werknemer eerder in gesprek raken over ziekte en gezondheid, om zo klachten voor te zijn en duidelijkheid te scheppen. Daarbij gaat het ook wel eens om het vroegtijdig een gesprek aangaan over emotionele kwesties, bijvoorbeeld wanneer de leidinggevende ziet aankomen dat een medewerker de zorg voor een zieke partner op zich wil nemen: een gesprek over de mogelijkheid van zorgverlof ligt dan voor de hand. "Nu komt de dialoog vaak pas op gang als de werkne mer zich ziek meldt. Het verzuim duurt dan veel langer." [12] Heineken nl magazine

Heineken NL Magazine | 2007 | | pagina 12