En wat is... het doel van ...de waarde van al dat proeven? al dat proeven? Panel, maar zij moeten de conclusies van dit panel flne- tunen. Elk detail van het bier moet nauwkeurig worden omschreven. ELKE DAG VERJAARDAG Naast medewerkers raadpleegt Heineken ook mensen van buiten het bedrijf. Twee keer per dag komt een groep consumenten naar Heineken, die volgens velen de Baan der Banen hebben: betaald bier proeven. Ook deze proevers krijgen in een schemerige ruimte diverse bieren te testen waarvan niet duidelijk is om welke soort of om welk merk het gaat. Aan hen de taak om zo goed mogelijk te omschrij ven hoe het bier smaakt. Ze vullen hun antwoorden in op een speciaal formulier op de computer en kunnen eventueel gebruikmaken van het zogenaamde Flavour Wheel. Dit is een afbeelding waarop verschillende smaaknuances staan omschreven. Het kan de tester helpen zijn bevindingen onder woorden te brengen. Cees van der Tang is een van de leden van dit panel: "Ik ben zo'n acht maanden geleden begonnen met bier proeven, na een oproep in de krant. Ik ben al met pensioen en het leek me een interessante bezigheid. Ik vind het ook nog steeds erg leuk om te doen. En dat ik word gebracht en gehaald met de taxi is natuurlijk wel zo veilig. Hoewel sommige mensen in de buurt denken dat ik naar de dagopvang ga... Ja, op ver jaardagsfeestjes spreken mensen me vaak aan op deze baan. 'Jij viert elke dag verjaardag,' zeggen ze dan. Dat geeft niet, want ik vind het leuk om erover te vertellen." TRAININGSPANEL Het wordt hoog tijd dat we zelf eens gaan proeven. Martin Klerks, medewerker Research Innovation, begint eerst met laten ruiken. Hij dipt een stokje in een flesje en ik houd het onder de neus. Oef... dat ruikt naar iets bekends, maar wat? Een mengsel van kaneel en mint, onthult hij. Martin steekt direct nog een stokje in een potje. Dat ruikt zoet... als naar een aardbeienlolly of kaneel? Dat is goed. Dan vraagt Martin om nogmaals aan het eerste stokje te ruiken. Vreemd, nu ruiken we alleen nog maar mint - de kaneel- geur lijkt verdwenen. Martin legt de oorzaak uit: gewenning ('adaptatie' in vaktermen): je herkent nog maar een van de twee componenten. Dan mag het proeven eindelijk beginnen. Martin schenkt twee glazen bier in en vraagt het verschil te omschrijven. Hmm, het ene biertje lijkt wat vlakker dan het andere, iets bitterder en zoeter ook. De ander heeft iets meer 'kaneel', zeggen we wijsneuzerig. Martin lacht breeduit: "Het zijn twee precies dezelfde biertjes, maar aan het ene glas is kleurstof toegevoegd. Onbewust menen mensen daarom dat het anders smaakt. Het belang van 'blind proeven' is nu wel duidelijk, of niet?" HET OORDEEL VAN DON PALM: "Interessant om te zien wat er nodig is om een bepaalde smaaktrend te volgen c.q. te ontwikkelen. Het belang om beïnvloeding van buitenaf tijdens het proeven te voorkomen is goed omschreven." Eric Weiten is manager Sensory Analytical Services bij Heineken in Zoeterwoude. Hij staat aan het hoofd van alle analytische en senso rische testen die dagelijks worden verricht. "Wij testen de kwaliteit van alle bieren van onze Heineken-brouwe- rijen in de wereld. Sensorisch zijn wij waarschijnlijk kritischer dan de consument, want onze testers kunnen de kleinste nuances in smaak waarnemen, terwijl een klant dat misschien niet registreert. Toch is het belangrijk om juist ook die nuances in het bier te kennen en te noteren. Natuurlijk om ons te kunnen onderscheiden van de concurrent, maar ook om nieuwe bieren te ontwikke len. Zo kan bijvoorbeeld uit regulier consumentenonder zoek blijken dat steeds meer mensen bier met een zoete afdronk wensen. Het Consumer Descriptive Panel omschrijft zo nauwkeurig mogelijk wat dan de details zijn van dergelijk bier. Op basis van die gegevens kan Heineken nieuw bier ontwik kelen dat goed past bij die nieuwe smaaktrend." Elisabeth Koussissi en Katja Tiitinen werken beiden als wetenschapper bij Sensory Analytical Services en verwerken de resultaten van de verschillende smaak- panels. Katja: "In de praktijk hebben wij zelden een glas bier in de hand, in tegenstel ling tot wat veel mensen denken. Wij zitten juist achter onze computers om nieuwe of betere methodes te bedenken." Elisabeth: "Er zullen altijd mensen blijven beweren dat het proeven van bier niet nauwkeurig genoeg is. Maar de mens is veel beter dan een analytische meting om smaken waar te nemen. Mensen zijn er vooral beter in om de interactie tussen verschillende smaken te verwoorden." Heineken nl magazine 7

Heineken NL Magazine | 2007 | | pagina 7