'Fijne bijkomstigheid is dat ik ook andere drankjes aan dachtiger drink dan voorheen' NIET BEÏNVLOED Ja klopt. Betaald bier drinken is een voorrecht. De deelnemers van de verschillende testpanels van Heineken bevestigen dat zonder voorbehoud. Maar wat testen ze nu precies? De smaak? De kwaliteit? De kleur? En: hoe moeilijk is het, dat proeven? Heineken NL magazine liep een dag mee. Het is zo'n dag dat de mussen dood van het dak vallen: vochtig warm en geen zuchtje wind. Een ideale dag dus om bier te drin ken. Maar niet als je lid bent van een van de Heineken-smaak- panels, want dan is bier drinken een kwestie van flink aanpoten. Per keer moeten namelijk minimaal vijf maar soms wel twaalf biertjes worden getest. En dan hoeven de testers niet aan te geven of het biertje 'lekker' is, maar juist of er 'een ondertoon van boterbabbelaar' inzit of dat het 'naar fruit' ruikt. Heineken kent verschillende panels, de meeste bemand door Heineken-medewerkers: het Corporate Brand Panel, het Flavour Research Panel en een Trainingspanel dat medewerkers opleidt voor deze panels. Daarnaast wordt er dagelijks bier geproefd in het Consumer Descriptive Panel, dat wordt bemand door mensen van buiten Heineken. Goed bier kunnen drinken is niet de voornaamste kwalificatie om mee te kunnen doen. Goed kun nen omschrijven watje waarneemt is namelijk véél belangrijker. Het Corporate Brand Panel bestaat uit ruim veertig Heineken- medewerkers die de kwaliteit beoordelen van verschillende bieren. Panelleden komen normaliter één keer per dag proeven, naast hun reguliere werk. Ze kunnen een gewoon Heineken- pilsje krijgen, maar ook een lokaal biertje van de brouwerij uit bijvoorbeeld Ghana. Dat verschilt per keer. Het panel test het bier op zogenaamde sensorische eigenschappen: smaakt het bier zoet, fruitig of juist bitter? De proevers nemen daarvoor plaats in een ruimte die beperkt verlicht is en krijgen een dien blad vol donker getinte glazen voorgeschoteld. Ze mogen niet met elkaar praten en moeten plaatsnemen in een apart hokje met een computer. Op deze manier wordt voorkomen dat de panelleden beïnvloed raken tijdens het proeven. Een bepaalde kleur van het bier of een vrolijke opmerking van een collega kan iemand immers onbewust een bepaalde denkrichting opsturen en dat is niet de bedoeling. De proevers krijgen een beschrijving van hoe het bier zou moeten smaken.

Heineken NL Magazine | 2007 | | pagina 5