'We moeten wel gedreven zijn om de beste te blijven' Net als vorig jaar hield Heineken Nederland Supply roadshows om mede werkers bij te praten over de actuele stand van zaken. Heineken NL maga zine schoof aan en luisterde mee. Belangrijkste boodschap: 2006 was een uitstekend jaar, maar we moeten scherp blijven. SNELLER BESLISSEN LEKKER GEWERKT? EVEN GENIETEN Ruim honderd medewerkers van Heineken Nederland Supply verzamelden zich op woensdag 27 juni voor de HNS- roadshow; 's ochtends in de Hooiberg in Zoeterwoude en 's middags in het HOC in 's-Hertogenbosch. Het verhaal van HNS-directeur Wiggert Deelen was een stuk zonniger dan twee jaar geleden, want 2006 was een uitstekend jaar voor HNS. Wiggert: "Tijdens het WK domineerden we de winkel vloer, we introduceerden Heineken Premium Light met veel succes, bij CS&L kreeg het mechaniseringsprogramma verder vorm. Allemaal inspanningen die niet zonder resul taat bleven." En die resultaten mogen er inderdaad zijn. De volumegroei is groter dan van tevoren was gebudgetteerd. HNS is een van de koplopers op het gebied van beheersing van vaste kosten en de besparingen liggen op schema. Daarnaast scoort HNS goed met TPM: uit een audit van eind 2006 blijkt dat Zoeterwoude en 's-Hertogenbosch de beste score hebben van alle brouwerijen in West-Europa. En Wijlre is referentie geworden op het gebied van productiviteit voor brouwerijen die minder dan 1 miljoen hectoliter bier produceren. Last but not least is de nettowinst in 2006 flink toegenomen. Dit alles heeft de sfeer in het bedrijf verbeterd, vindt Wiggert. "We hebben bewezen dat we de juiste strategie hebben en dat we die ook juist toepassen. Maar onze concurrenten zitten ook niet stil, dus het is noodzakelijk dat we scherp blijven." Voor 2007 staat nog meer omzetgroei op de agenda van Heineken Nederland Supply. Dat moet lukken met innovaties, groei in de Verenigde Staten en steunleveringen aan Zuid- Afrika. Heineken Nederland Supply moet nog meer volume binnenhalen, de productiviteit verbeteren en met behulp van TPM verliezen verder voorkomen. Wiggert: "We willen ook meer mogelijkheden benutten. De brouwerij in Zoeterwoude kan bijvoorbeeld in de komende jaren de internationale referentie van de grote brouwerijen worden. Daar gaan we voor! Ook de efficiency moet omhoog, bij voorbeeld door een snellere uitvoering en een efficiëntere managementstructuur." Vooral dit laatste voornemen kan rekenen op steun uit de zaal. De aanwezigen vinden dat de besluitvorming binnen Heineken soms wel erg traag is, vooral als het gaat over budgetkwesties. Wiggert herkent deze grieven. "Het is frustratie nummer één binnen Heineken," zegt hij. "Misschien zouden we eens per maand een investeringsdag op de agenda moeten zetten, waarop alle betrokkenen bij elkaar gaan zitten en de stukken afwer ken. Dan weten alle mensen ook wanneer ze voorstellen moeten indienen en wanneer er een reactie op komt. Nu komt een beslissing soms in een recordtempo, maar het kan evengoed wat langer duren." Internationaal gezien hoort Nederland inmiddels bij de brouwerijen die als voorbeeld dienen voor andere Heineken- brouwerijen. "En dat hebben we de afgelopen vijfjaar echt verdiend," meent Wiggert. De hoogste man van Heineken West-Europa, Didier Debrosse, noemde Heineken Nederland Supply bijvoorbeeld een van de OpCo's die vorig jaar het verschil hebben gemaakt. Heineken Nederland Supply viel vooral op door ongekend grote volumegroei, verbeterde productiviteit, een daling van de vaste kosten per hectoliter en een groter werkkapitaal. Daarbij zorgde Heineken Nederland Supply voor een belangrijk deel van de totale kostenbesparingen van Fit2Fight. "Kortom, het was een mooi jaar," concludeert Wiggert. Maar ligt het tempo waarin de veranderingen elkaar opvolgen niet te hoog, vraagt een van de aanwezigen zich af. Wiggert beaamt dat de vele vernieuwingen en de hoge werkdruk het uiterste vergen van de medewerkers. "We moeten zorgen dat mensen niet onderuitgaan, maar dat ze ook niet op hun lauweren rusten. Ze moeten wel gedreven zijn om de beste te blijven. Da's een lastig evenwicht. Daarom gaan we de 'tempe ratuur' onder de medewerkers meten. Voor het einde van dit jaar staat een medewerkersmotivatieonderzoek op de agenda. Daarin wordt via anonieme vragenlijsten de werkbeleving in kaart gebracht." Maar terwijl op een gezonde manier de druk op de ketel blijft, kunnen de mensen van Heineken Nederland Supply best even genieten van de geboekte successen, vindt Wiggert. "Medewerkers mogen trots zijn op hun flexibiliteit en het overwerk dat ze hebben geleverd." Om vervolgens weer in volle vaart verder te gaan, want HNS heeft stevige ambities voor de toekomst: een stijgend productievolume, met twee brouwerijen die in de top tien van de Quality Award staan, leidende OpCo zijn op het gebied van complexe innovaties, en 's-Hertogenbosch die als eerste brouwerij een belangrijk Japans TPM-certificaat gaat halen. Wiggert: "Veel harder kunnen we niet werken. Wel slimmer. Dus laten we blijven kijken hoe we het beter kunnen doen. Steeds weer. Want de markt eist dat we ons continu ontwikkelen en aanpassen." Heineken nl magazine [21]

Heineken NL Magazine | 2007 | | pagina 21