Stap 5 Stap 7 Stap 6 verpakken van de consument terug op weg naar de consument En in de toekomst? Veel van onze flesjes en blikjes zien er al jaren min of meer hetzelfde uit. Toch zijn ze in de loop der jaren veel milieuvriendelijker geworden. Maar liefst 90% van een flesje wordt gemaakt van oude glasscherven. Bovendien zijn de wanden van de flesjes en blikjes dunner dan vroeger, waardoor ze veel minder wegen. Ook de kroonkurken zijn lichter geworden. En minder gewicht minder grondstoffen en minder brandstofverbruik bij het transport. Daarnaast is de kunststof inlage in de kroonkurken pvc-vrij gemaakt en is de inkt voor de etiketten, die vroeger zware metalen bevatte, tegenwoordig helemaal vrij van schadelijke stoffen. En van al ons bier in Nederland zit maar liefst 85% in retourverpakking. Jaco. "Dat is veel meer dan in bijvoorbeeld Frankrijk. Dat komt omdat Nederland een klein landje is, dus de transportafstanden om alles terug te brengen naar de fabriek, zijn klein." Sinds 1 januari 2006 is de verantwoordelijkheid voor verpak kingsmateriaal bij wet geregeld. Dat betekent dat Heineken verantwoordelijk is voor hoe verpakkingsmateriaal bij consu menten teruggehaald kan worden. Jaco: "Naast de 85% retour verpakkingen, bestaan onze verpakkingen uit glas, karton en blik. Glas gaat in de glasbak, karton bij het oud papier en het metaal van blikjes wordt er bij de afvalverwerking zo uitge haald. Dus wij kunnen vrij makkelijk aan die wet voldoen." Vanuit de brouwerij gaat een deel van het bier per vrachtwagen naar regionale distributiecentra voor de levering aan horeca en supermark ten. Het exportbier gaat in containers de hele wereld over. Vanuit 's-Hertogenbosch gaan die containers per schip naar de havens van Rotterdam en Antwerpen; Zoeterwoude maakt nog gebruik van vracht wagens. Jaco: "Ook daar werken we aan transport per schip. Er bestaan plannen voor de bouw van een containerterminal in Alphen aan den Rijn*. Dat stimuleren wij enorm." Hoewel Heineken al goed bezig is met milieuvrien delijk ondernemen, streven we ernaar om het energieverbruik nog verder te verminderen en meer gebruik te maken van duurzame energie. Jaco noemt een voorbeeld: "Nu gaat bierbostel - een restproduct van kaf, onopgeloste eiwitten en moutkiemen - als voedsel naar de koeien. Maar we zouden er ook de vezels kunnen uithalen en verbranden om er energie van te maken." Duurzaamheid is en blijft dus een issue. Want: "Het zou mooi zijn als we uitgroeien tot een brouwerij die helemaal geen energie van buitenaf meer nodig heeft," aldus Jaco. HET OORDEEL VAN PAUL CLARIJS: "Goed dat de brouwerijen bewust nadenken over duur zaam produceren. Bij de fris drankproductie bij Vrumona gebeurt dit ook. Siroopverlies wordt bijvoorbeeld opgevangen en gebruikt als veevoer. Ook energiezuinig produceren wordt bij ons steeds belangrijker." Meer weten over deze terminal? Lees de rubriek Vragenvuur op pagina 23.

Heineken NL Magazine | 2007 | | pagina 19