Stapl Stap 2 Stap 4 Stap 3 natuurlijke ingrediënten van het land naar de brouwerij in de brouwerij watermanagement Bier wordt gebrouwen van gerstemout, hop en water. Allemaal natuurlijke ingrediënten. Jaco: "Omdat we zo afhankelijk zijn van de natuur, moeten we er netjes mee omgaan en ervoor zorgen dat we er over honderd jaar ook nog gebruik van kunnen maken. Het liefst zouden we alleen duurzaam geteelde grondstoffen inkopen, maar daarvan is nog niet genoeg beschikbaar. Wel stimuleren we de duizenden Europese boeren waarvan we gerst afnemen, om zo duurzaam mogelijk te telen. En we investeren in het Skylark-project, waarbij we samen met boeren en agrarische instanties onderzoek doen naar de verduurzaming van de gerstteelt." De geoogste gerst komt vanuit heel Europa per vrachtwagen naar onder andere de Heineken-mouterij Albert in België. Daar worden de gerstkorrels bewerkt tot gerstemout. En dat gaat vervolgens per schip naar de brouwerij in 's-Hertogen- bosch. Naar Wijlre en Zoeterwoude rijden nu nog vracht wagens, maar het is de bedoeling dat Zoeterwoude in de toekomst per schip wordt bevoorraad. Het water voor de brouwerij in Zoeterwoude is afkom stig uit de duinen. In 's-Hertogenbosch en Wijlre komt het uit eigen bronnen. Bij het oppompen van dit water wordt zorgvuldig gewaakt voor verdroging van de bodem. De Nederlandse Heineken-brouwerijen zijn bijzonder efficiënt met water: het waterverbruik per hectoliter bier van Zoeterwoude is een van de laagste van alle Heineken-brouwerijen wereldwijd. Het streven is om zo te produceren dat er helemaal geen afvalstoffen vrijkomen. Jaco "Dat zal nooit helemaal lukken, omdat er wel eens iets misgaat in de brouwerij. Maar momenteel wordt meer dan 99,5% gerecycled van alles wat er in de brouwerij overblijft, zoals bostel, gist, verpakkingsfolie, kapotte flesjes en metalen. Het water dat we gebruiken om het brouwhuis en de retourflessen mee schoon te maken, wordt gezuiverd. In Zoeterwoude doen we dat helemaal zelf, in 's-Hertogenbosch voor een groot deel en in Wijlre doet de gemeente het, omdat de brouwerij te klein is. We maken biogas van het organische afval in het afvalwater. In onze eigen warmtekrachtkoppelingcentrale (WKK) wordt dat omgezet in warmte en elektriciteit, die we weer gebruiken om mee te brouwen. Daarmee voorzien we voor een deel in onze eigen energiebehoefte." [18] Heineken nl magazine

Heineken NL Magazine | 2007 | | pagina 18