'Als je met praktijk mensen praat, hoor je welke haken en ogen aan een plan zitten' 'A;r. 1Ü1 jl| RESPECT Heineken nl magazine [11] De horecavestigingen klaarstomen voor de toekomst. Dat is waar Springbok projectleider Marinus van Dorst (r) en OR-voorzitter Tim Visser samen voor staan managers nodig, ze zouden kwalitatief worden gewogen. In de tweede fase (fijnstructuur) bleek dat de bestuurders het plan hadden om medewerkers van twee samen te voegen vestigingen niet tegelijkertijd boventalllig te verklaren. Dit vonden we als OR onredelijk. De bestuurder heeft dit voor nemen toen ingetrokken." Er waren meer zaken die op weerstand stuitten. Tim: "In eerste instantie was bedacht dat de Verkoopbinnen dienst met minder commercieel assistenten (CA's) toe kon. Ik werd gebeld door collega's: 'Tim, die norm kan niet.' Ik heb ze aangeraden hun commentaar zo goed mogelijk te onderbou wen en op papier te zetten. Die CA's zijn zeer voortvarend te werk gegaan. We hebben hun stuk voorgelegd aan Ronald den Elzen, directeur Horeca Heineken Nederland. Op ons advies heeft hij toen besloten voorlopig geen boventalligheid te laten ontstaan bij de CA's, zodat in de praktijk kan worden vastge steld waar de norm precies moet liggen. Dat is goed. Als je met praktijkmensen gaat praten, hoor je welke haken en ogen aan een plan zitten." OK, Springbok is dus nodig met het oog op de toekomst. Maar worden de medewerkers er ook nog wat wijzer van? Marinus: "Als je met meer mensen op een afdeling zit, wordt de organisatie flexibeler en kun je beter kennis delen. Daar geloof ik heilig in. Kijk naar de afdeling Verkoopbinnendienst. In de oude situatie zaten er misschien drie medewerkers. Dat is eigenlijk te weinig. Er hoeft in vakantietijd maar iemand ziek te worden en je houdt nog maar een medewerker over. Die kan dan eigenlijk alleen nog maar op de winkel passen. Met de nieuwe, grotere afdelingen behoren die situaties tot het verleden." Hoewel het samenvoegen van de units duidelijke voordelen heeft, ontkent Marinus niet dat het wel een ingrijpende maatregel is. "Vooral voor de mensen die boventallig worden. Maar ook voor de mensen die een nieuwe werkplek krijgen. Ik sprak vorige week een collega die iedere dag op z'n brommer in een kwartiertje naar 's-Hertogenbosch rijdt. Die moet straks naar Oss, tientallen kilometers verder. Dat is voor hem een enorme verandering. Je kunt uitleggen waarom het nodig is, maar ik snap zijn punt: hij moet straks een auto kopen om naar z'n werk te kunnen komen." Tim: "En we hebben ook medewerkers die weten dat ze over een paar maanden geen werk meer hebben. Toch blijven ze hun werk heel betrokken doen. Voor hen heb ik groot respect. Natuurlijk is het rampzalig datje mensen teleur moet stellen, maar het is onvermijdelijk. En vergeet niet: dit plan versterkt wel de toekomst van de medewerkers die overblijven."

Heineken NL Magazine | 2007 | | pagina 11