"Ik heb mij hier riog geen dag verveeld." Operator kon na ruim twintig jaar op de flessenlijn zijn werk wel dromen. "Je raakt na al die jaren een beetje uitgekeken. Toen mijn teamleider vertelde over de Tapvat- lijn was ik direct geïnteresseerd. Het leek mij een hele uitdaging. Toen ik in 's-Hertogenbosch een rondleiding langs hun Tapvat-lijn kreeg, raakte ik onder de indruk. Alles is anders. Het hele afvulproces maar ook de machine die het regelventiel activeert, de carbonator activator. In het begin had ik zelfs moeite met de benaming. De afgelopen maanden waren hectisch, maar ik heb geen spijt van mijn overstap. De geestelijke inspanning is veel groter dan in mijn oude werk. Dat is prettig. Vorige week nog snapten we niet waarom de inpakmachine ineens zo gek deed. Die stond te schokken. In eerste instantie dachten we aan tandwielen waar iets mee was. Het bleek dat een fotocel die registreert of de vaten goed staan, te kritisch stond afgesteld. De machine kreeg gewoon de verkeerde informatie." In de verpakkingsstraat plaatst een machine het deksel (de 'top chime', voor kenners) op het Tapvat. Cameratechniek zorgt er voor dat de tap altijd recht boven de Heineken-ster zit. De machi ne maakt een foto van het vat zodat hij weet waar de ster zit en een foto van het deksel. "Je bent samen verantwoordelijk voor een klus." Het is vooral het teamwork dat operator aanspreekt in het werken aan de Tapvat-lijn. "Je werkt in een heel klein team. Je bent afhankelijk van elkaar. Vroeger was ik technicus in de mechanische werkplaats. Ik had wel collega's, maar niemand kon mijn werk overnemen. In feite werkte je alleen. Nu ben je samen verantwoordelijk voor de hele lijn, van het begin tot het einde. Om elkaar goed te leren kennen zijn we vooraf met alle collega's van de Tapvat-lijn op survivaltocht in de Ardennen geweest. Ik heb veel moeten leren. Kwaliteit controleren: je moet hier voortdurend metingen verrichten. Mijn achter grond als technicus komt hier wel van pas. Ik kan makkelijker storingen oplossen. De top chime applicator die de foto's van het Tapvat maakt zodat het deksel past, gaf in het begin veel problemen. Door wrijving van blik op kunst stof ontstond statische elektriciteit. Daardoor raakte de elektronica van de camera's van slag. De inpakmachine is ook een mooi apparaat. In die machine wordt de doos om het Tapvat heen gevouwen. Van twee kanten worden de blikken en het platte karton aangevoerd. Heel complex en daardoor ook heel storingsgevoelig. Hij is nog onder garantie van de leverancier, dus we mogen er niet zelf aan sleutelen. Dat vind ik wel eens lastig." [22] Heineken nl magazine

Heineken NL Magazine | 2007 | | pagina 22