Als echte Heineken-medewerkers drinken jullie toch wel bier? Herman: "Toen ik twintig jaar geleden binnenkwam, was dat de eerste vraag die ze me stelden. Men was van mening: je bent buitendienstmedewerker, dus je moet het product willen drinken. Heineken was toen één grote familie en bier stond centraal. Als ze het mij nu zouden vragen bij een solli citatie, zou ik wel even raar staan te kijken." Lennart: "Ach, het komt op een gegeven moment toch wel ter sprake. Niet meer tijdens je sollicitatie, maar tijdens feest jes bijvoorbeeld. Zelf mag ik graag Heineken drinken, maar ik ken ook collega's die dat niet doen. Bier is gewoon niet hun ding. Wel vinden ze het fantastisch om voor dit bedrijf en dit merk te werken. Prima toch?" William: "Ik vind bier ontzettend lekker. Maar in de 32 jaar dat ik hier zit, heb ik nog nooit gedronken tijdens werktijd. Mensen vragen wel vaak of ik een biertje wil, maar dat doe ik niet. We ontvangen hier 's ochtends en 's middags gasten. Als ik 's ochtends met de groep mee drink en het valt verkeerd, dan ben ik 's middags niet meer aanspreekbaar. Dat risico neem ik niet. Daar heb ik overigens geen enkele moeite mee." Arjan: "Voordat ik bij Heineken kwam, zat ik bij de marine. Geloof me, daar lustten we wel een biertje. Maar ook hier heb ik in het begin mijn ogen uitgekeken. Sommigen begonnen om zeven uur 's ochtends al met drinken. Er zaten echt mensen tussen die verslaafd waren. Dat is nu helemaal anders geworden. Gelukkig maar, al slaat het soms ook wel een beetje door. Laatst hadden we met een man of veertig een aantal machines schoongemaakt en wilden we na het werk samen wat drinken. Dat kan wel, maar je moet het op tijd aanvragen en allerlei formulieren invullen. We waren te laat en kregen onze gevraagde twee kratjes mooi niet." Je zou denken dat bij een bedrijf als Heineken het bier voor het grijpen ligt. Herman: "Dat valt wel mee. En het is niet gratis, je betaalt zo'n veertig tot vijfenveertig cent voor een blikje. Ook werken de automaten alleen op bepaalde tijden." Lennart: "In de personeelswinkel kun je wel maandelijks maximaal vijf eenheden bier aanschaffen voor thuisgebruik, maar de korting ten opzichte van de winkelprijs is maar twin tig procent. Een krat bij de supermarkt kopen is eigenlijk net zo makkelijk." William: "Het is natuurlijk niet zo dat mensen die bij Heineken werken zich de hele dag volgieten met bier. Wie bij een bakkerij werkt, eet toch ook niet de hele dag koekjes? Op een gegeven moment is de lol daar wel vanaf." Arjan: "Nou, bij productie is de verleiding soms wel groot. Bier dat wordt afgevuld met drie, vier graden en nog onge- pasteuriseerd is, dat is best lekker. Je ziet de flessen met 160.000 per uur langskomen en als je dan net een maaltijd nasi op hebt, zou ik er best een achterover willen slaan. Maar dat doe ik als teamleider natuurlijk niet." Want leidinggevenden moeten het goede voorbeeld geven? Arjan: "Ja, dat vind ik wel. En naar ik weet gebeurt dat ook, in elk geval bij productie." William: "In alle jaren dat ik hier groepen ontvang, heb ik zelden meegemaakt dat leidinggevenden als een aapje rondliepen. Ook niet na werktijd. Natuurlijk drinkt men dan wel een lekker glaasje bier, maar niet buitensporig." Herman: "Als je zelf het verkeerde voorbeeld geeft, kun je anderen ook niet aanspreken op hun gedrag. Dan word je bezoekt als account manager horecaklanten in het gebied tussen Vinkeveen en Heemstede. Werkt al twintig jaar voor Heineken Nederland. Heineken nl mag azine [17] LENNART BOORSMA (29) is als brandmanager verantwoordelijk voor de communicatie van het Heineken-merk in Nederland en betrokken bij Enjoy Heineken Responsibly. Ook lid van de OR.

Heineken NL Magazine | 2007 | | pagina 23