TV-PRESENTATOR ACHTER DE TAP Dat niet iedereen zomaar een biertje kan tappen, blijkt als presentator van de middag Winston Gerschtanowitz voor een volle zaal een poging waagt. Franck Evers, die de masterclasses van het Goed Getapt Bier-programma verzorgt, staat ernaast en vraagt of het is gelukt. "Wat denk je? Ik houd het biertje niet voor niks onder de bar," grinnikt Winston. In vogelvlucht neemt Franck nog even de tapstappen door. Termen als 'spoelen en koelen', 'hydrofiel glas', 'spiraalvormig vullen' en 'afschuimen onder een hoek van 45 graden' moeten Winston op weg helpen. Het werkt wel, want met zijn tweede en derde biertje komt hij een stuk beter voor de dag. De zaal geniet hoorbaar. "Ik wil niet belerend zijn," legt Franck later uit. "Ik laat mensen gewoon een biertje tappen. En dat gaat dan in tachtig procent van de gevallen mis. Als ik duidelijk uitleg waarom ze iets beter eens op een andere manier kunnen proberen, willen ze dat graag doen. Zeker als ik elke handeling relateer aan de kwaliteit van het bier. Want wordt die beter, dan zien ondernemers hun omzet stijgen. Simpel. Na elke masterclass kwam er wel iemand naar me toe die zei: goh, je hebt me na zoveel jaar in het vak toch weer wat nieuws geleerd." OOG VOOR ELK DETAIL Inmiddels staan de drie fusten - brons, zilver en goud - te glimmen achter de tap. Tijd voor de bekendmaking van de top drie. Van de duizend deelnemers sprongen alle vijftien genomineerden er duidelijk uit. De uitslag is gebaseerd op de bevindingen van mystery visitors. Dat zijn consumenten als ieder ander, maar dan met een uitgebreide vragenlijst en een bierthermometer op zak en uiteraard goed getraind voor hun taak. Bij elke zaak zijn vijf mystery visits geweest. En uit hun rapportages bleek dat Ton Gelder van café De Bank uit Den Helder zijn zaakjes toch wel het allerbeste voor elkaar had. Ronald den Elzen citeert: "Een heel mooi bruin buurtcafé, waar het een en al goed getapt bier is wat de klok slaat. De sfeer is goed, er is oog voor elk detail, bier wordt met trots gepresen teerd. En aandacht voor de gast, de omgeving en het product zijn te allen tijde geborgd. Met recht een Gouden Horecazaak." Gejuich uit het publiek. Germa en Ton Gelder springen overeind. Ton, de boomlange kroegbaas, is er even emotioneel van als hij het gouden fust krijgt overhandigd. "Super," is zijn eerste reactie. Later vertelt hij: "Voordat ik een traan wegpink, moet er heel Heineken nl magazine [5]

Heineken NL Magazine | 2007 | | pagina 5