14.45 uur Naa] 15.00 uur Medewerkers beschrijven in worksheets hoe je een bepaalde taak aanpakt op werklijsten op 'het bord' consequent kwijt, onduidelijkheid over te volgen procedures bij storingen, kortom, een chaos. Binnen korte tijd wisten medewerkers dit proces gezamenlijk om te keren. Resultaat: overzicht en tijdwinst, waardoor iedereen prettiger werkt. Een van de meest tot de verbeelding sprekende voorbeelden is de 'groene meter' op een van de machines. De temperatuur van de machine moet binnen bepaalde marges blijven om goed te kunnen functioneren. Voorheen was niet duidelijk genoeg wanneer de machine te warm werd, waardoor een keten van problemen kon ontstaan. Nu wordt de temperatuur aangegeven met rood en groen. En groen staat voor, dat moge duidelijk zijn, goed. Het is 'taal' die iedereen begrijpt. Je krijgt niet watje vraagt, maar je krijgt watje checkt. Met dat motto worden er hier doorlopend audits gehouden, om te kijken of de principes van 5S voldoende bekend zijn bij alle medewerkers. Ik vraag me hardop af of zij het niet vervelend vinden om continu op hun vingers te worden gekeken terwijl ze hun werk doen. Dat zag ik helemaal verkeerd, want men reageerde bijna in koor: "Wij geven zelf aan wat er in de audits aan de orde komt!" Tijdens TPM-vergaderingen bespreken ze wat er op de werkvloer verbeterd moet worden en dat noteren ze op de werklijsten op het bord. Men gaat vervolgens aan de slag om het probleem echt aan te pakken. Pas daarna vindt een audit plaats. Tijd om het met eigen ogen te aanschouwen. Oordoppen in, een veiligheidsbril op en zware veiligheidsschoenen aan: we gaan een audit uitvoeren. Onder leiding van rayonmanager Hans Voermans lopen we door de brouwerij. Hij geeft toe dat hij een streng auditor is die alle onderdelen van de audit, zo'n 37 in totaal, echt bekijkt. "Ik weet dat dit team heel goed werkt, dus je kunt de neiging krijgen ongezien een voldoende te geven. Maar dat is niet slim, want zodra zaken verslappen, hebben zij daar zelf ook last van. Een voorbeeld: bij het apparaat waar de flessen Heineken nl magazine [13]

Heineken NL Magazine | 2007 | | pagina 13