IVP-pilot in cijfers RÓh "Op dit moment wordt een plan besproken dat ik heb bedacht: het vervangen van een kunststofblok in een blok van rvs. Daarmee kunnen slijtage en uitzetting worden voorkomen." Louis: "Bij dit idee maken we zoals bij alle andere IVP's eerst een analyse. Daarbij kijken we vooral naar de verhou ding kosten en baten en of het idee technisch en kwalitatief haalbaar is." Rol): "Ik vind het nieuwe beloningssysteem een hele ver betering ten opzichte van vroeger, alleen vind ik het invullen van het formulier wel een hele klus. Daar moet ik nog steeds aan wennen. Op het formulier moeten alle namen van je col lega's staan die het plan steunen, inclusief hun handtekening en functie. Daarnaast moetje het probleem beschrijven, met de oplossing." Louis: "Maar doe je alles goed, dan profiteren ook collega's mee." Aantal binnengekomen ideeën: Uitgevoerd Nog in behandeling Afgewezen Investering: circa Besparingen: circa HET OORDEEL VAN GE VAN HARTEVELT "Innovatie van het ideeënbusconcept. Uit het enthousiasme van de medewerkers die het hebben uitgevoerd, blijkt dat het werkt. Goed om te lezen dat het past in de TPM-filosofie. En erg leuk om te lezen dat Brouwerij 's-Hertogenbosch volop in beweging is." Rol/': "Uiteindelijk kreeg iedereen zijn welverdiende belo ning. Ik heb daarmee een deel van mijn vakantie in Spanje betaald. Door dit nieuwe beloningssysteem voel ik me veel gemotiveerder om continu na te denken over verbeteringen op mijn werkplek." 3'jOU "De werkplekeigenaren doen dat erg goed. Ze overleggen zelfs met de leverancier van de machine om samen te kijken hoe het beter kan. Hun aandacht is vooral gericht op het efficiënter maken van het werk, waarbij snel heid en kwaliteit vooropstaan." Dit team beschrijft vervolgens zo nauwkeurig mogelijk wat het huidige probleem is en wat daar volgens hen aan gedaan kan worden. Hoe zorgvuldiger beschreven, des te meer punten ermee te verdienen zijn. Want ideeën worden niet direct meer vertaald in munten, maar in punten. Het aantal punten dat de indieners krijgen als beloning, hangt onder meer af van de resultaten die het plan oplevert. Veel waarde wordt gehecht aan plannen die het bedrijf nog efficiënter maken. Daarmee sluit IVP goed aan bij TPM (Total Productive Management). Extra punten krijg je als het idee door het team zelf kan worden uitgevoerd. Met kleine verbeteringen kunnen maximaal duizend punten worden verdiend. Levert de oplossing een fikse kostenbesparing of vereenvoudiging van het productieproces op, dan maakt de bedenker zelfs aanspraak op een maximumbeloning van tienduizend punten. Zo'n verbeteridee is een 'IVP-topper'. Nieuw aan dit systeem is dat een bedenker zijn idee pas mag indienen als dat wordt onderschreven door zijn collega's. Zo worden medewerkers geprikkeld om samen te werken aan nieuwe plannen. Applicatieconsultant Alphons Versaevel, verantwoordelijk voor de invoering van IVP, concludeert: "De oude ideeënbus stond veel verder bij de mensen vandaan. Hun ideeën werden buiten hen om besproken. Uit de pilot blijkt dat het de medewerkers niet zozeer om de munten gaat, maar meer om het feit dat ze invloed hebben op hun werk omgeving. Mensen voelen zich verantwoordelijk voor hun werkplek en zijn enthousiast omdat hun expertise nog meer wordt benut." Het is de bedoeling dat de pilot- IVP - na een positieve evaluatie en besluit van het management - binnenkort ook bij andere bedrijfsonder delen wordt uitgerold.

Heineken NL Magazine | 2007 | | pagina 20