'WAS ER GEEN FIT2FIGHT GEWEEST, DAN HADDEN WE DEZE DINGEN OOK GEDAAN' Vorig jaar was het er ineens, het getal: 200.000.000. Dat is het bedrag in euro's dat Heineken wereldwijd wil besparen op haar vaste kosten. Om zo in 2008 weer op volle kracht de concurrentie aan te kunnen. 'Fit2Fight' heet het programma dan ook. Wat betekent het voor Heineken in Nederland? Dat vroegen we aan financieel directeur Koos Tromp. Nog méér bezuinigen? Om wat voor besparingen gaat het dan? Bij het vorige nummer van dit magazine troffen alle medewer kers een dvd aan waarop voorzitter van de Raad van Bestuur Jean Franpois van Boxmeer onder andere het programma Fit2Fight schetste: wereldwijd 200 miljoen euro besparen in drie jaar tijd. Het grootste deel van die besparingen moet uit West-Europa komen. Koos Tromp: "Die reactie is begrijpelijk. We zijn de laatste jaren al behoorlijk aan het reorganiseren geweest. Fit2Fight gaat over de periode 2005 tot 2008. Met andere woorden: in 2008 worden de kosten vergeleken met die in 2005 en daar moet die 200 miljoen besparing wereldwijd uitkomen. Inmiddels zitten we in 2007. Toen vorig jaar dit programma werd aangekon digd, waren wij dan ook niet verrast. We waren in Nederland al bezig met efficiënter werken en kosten besparen. Fit2Fight is dus geen nieuwe ronde, het is voor ons het 'haakje' waaraan de plannen die we al hadden gemaakt, worden opgehangen. Was er geen Fit2Fight geweest, dan hadden we deze dingen ook gedaan. Fit2Fight gaat over het terugbrengen van alle vaste kosten, afgezien van energie en water. Wij hebben een benchmarkstu- die uitgevoerd om onszelf te vergelijken met andere bedrijven. Daaruit bleek dat die andere bedrijven werken tegen lagere vaste kosten dan wij. Dat betekent dus dat die kosten bij ons ook omlaag kunnen. We zitten bovendien in een dalende bier markt, waarin ook nog eens de prijzen onder druk staan. Dat in combinatie met die te hoge vaste kosten, betekent dat onze marges te klein zijn. De manier om daar iets aan te doen is: die vaste kosten aanpakken. Gelukkig hebben wij in Nederland op dat terrein in 2006 al heel veel gedaan." "Ruwweg komt de helft van de kostenbesparingen uit de Supply Chain, zo'n 30% uit de ondersteunende diensten en 20% uit Commercie. Bij Supply zijn we flink op weg, dankzij de diverse projecten en programma's die al zijn gestart. Zo loopt het Total Productive Management (TPM)-programma al een aantal jaren en dat levert veel besparingen en een grotere efficiency op. Hierdoor kunnen we steeds meer produceren zonder te hoeven uitbreiden. Daarnaast lopen er continu inves teringsprojecten, denk bijvoorbeeld aan automatisering, rol- lerbanen, onbemande heftrucks en automatische belading van containers. Er is dus wel al een bewezen geschiedenis van het omlaag brengen van de kosten. Deze aanpak wordt doorgezet." Heineken nl magazine [5]

Heineken NL Magazine | 2007 | | pagina 5