\w\ F 'De eerste machines ter wereld die op deze manier zijn uitgerust, staan nu bij ons in Bunnik' NIEUWE REGELS UIT EUROPA Ad Meerwijk medewerker Distributie: "Wij hebben straks niet meer te maken met lekkende of vieze flessen en kunnen dus veel schoner en netter werken. Nog een voordeel: straks staan er geen lege kratten meer op het terrein. De ruimte op het Vrumona-terrein is schaars, misschien kunnen we door die gewonnen ruimte straks iets uitbreiden. Ik vraag me wel af of de automatisering die PET Mono met zich meebrengt betekent dat er in de toekomst minder banen zijn." letterlijk en figuurlijk om de oren als je erbij staat. Omdat de flessen nu in folie worden verpakt zullen de vertrouwde gele frisdrankkratten niet meer worden gebruikt in het supermarktkanaal. We gaan ze vermalen en recyclen tot nieuwe pallets of andere plastic toepassingen. Het is wel jammer dat daardoor de grote gele krattenmuur bij Vrumona verdwijnt; het was toch ons herkenningspunt aan de A12. Ook voor de opslag heeft deze fles gevolgen. De kratten waren lekker stevig, die stapelde je mak kelijk. De nieuwe flessen worden nu zonder extra bescherming gewoon op elkaar op pallets gezet en er komt doorzichtige verpakkingsfolie omheen. Hierdoor kunnen er minder pallets boven op elkaar in het magazijn worden gestapeld. Omdat we nu in de breedte moeten werken in plaats van in de hoogte moesten we wel logistiek uitbreiden." De introductie van PET Mono vond zijn oorsprong in Brussel. Volgens de Europese Commissie was het nadeel van het bestaande systeem van verplichte hervulbaarheid dat het voor nieuwkomers te kostbaar was om in te haken. Begin 2006 besloot de Europese Commissie dat flessen niet langer verplicht hervulbaar moesten zijn en daarmee was de markt voor nieuwe investeerders geopend voor eenmalige flessen. Paul: "Wij wisten in 2004 al dat dit boven ons hoofd hing. Dus zijn halver wege 2004 de projectteams gestart en in januari 2005 zijn de aankopen al gedaan voor de eerste nieuwe productielijn. We zouden eigenlijk begin 2006 al live gaan met de PET Mono-flessen, maar we hebben het een jaar uitgesteld. En in mei volgt de introductie van de literfles. Nu komt op 5 februari de eerste 1,5 liter fles in de winkel." Chris: "We wilden alles echt goed geregeld hebben voor de introductie. Dat gold niet alleen voor ons, maar voor alle partijen, ook de super markten. Coca Cola was op dat moment wel klaar en is als enige fris drankfabrikant eerder live gegaan. Intussen konden wij kijken wat in hun traject goed en niet goed ging, zodat wij van deze dingen konden leren en beter voorbereid waren." 'SwBMg! V s-w^; Heineken nl magazine [13]

Heineken NL Magazine | 2007 | | pagina 13