MEER PRODUCEREN? Is het niet beter te voorspellen hoe groot de vraag zal zijn? Dus nu? Nog meer overuren? Weten medewerkers dan wel waar ze aan toe zijn? HNS moet dit jaar veel meer bier produceren dan verwacht. Met name de Amerikaanse markt schreeuwt om Heineken Premium en Heineken Light. Hoe heeft HNS die productie opgevoerd? Kan dat eigenlijk wel als we tegelijkertijd moeten bezuinigen en afslanken? We vroegen het aan Joop Knuist, manager Supply Demand bij HNS in Zoeterwoude. Nee, helaas niet. De markten bewegen en bepalen de vraag, wij zorgen dat de productie aansluit bij die vraag. Het blijft altijd een soort puzzel. De afgelopen jaren is de verwachting juist hoger geweest dan we daadwerkelijk verkochten. Nu was voor het eerst de verwachting lager. Het is gewoon heel moeilijk aan te geven. De upgrading van de Amerikaanse fles (met Clear Plastic Label) twee jaar terug, zal ongetwijfeld hebben bijgedragen aan een hogere vraag. Evenals de zeer succesvolle introductie van Heineken Light, die zijn uitstraling heeft op het moedermerk." We zoeken vooral naar een flexibele oplossing voor de lange termijn. Wij kiezen nu voor een nieuwe colonne met drie ploegen. Die is in 2008 gereed. Dan gaan alle colonnes standaard met drie ploegen werken. Bij een hogere vraag dan verwacht, kunnen we dan uitwijken naar het weekend. Ons motto is: we moeten werken als er vraag is. Alleen zo kun je flexibel aansluiten bij een moeilijk te voorspellen markt vraag. Als je continu met vijf ploegen werkt, kun je een nóg hogere productie niet aan. En als de vraag tegenvalt, heb je veel te veel mankracht ingezet. Tot de extra colonne klaar is in 2008 werken er in ieder geval twee colonnes in vijf ploegen." Van medewerkers vragen we meer aanpassingsvermogen. Voor hen is dit niet prettig. Werken in een vijfploegen dienst is makkelijker voor je bioritme, je werkt minder uren en krijgt goed betaald. Werken in een drieploegen dienst, met opschalen als het druk is, is minder comfortabel. Maar wel veel beter voor de productiviteit en de efficiency. Want als we willen dat HNS het exportbier blijft leveren, moeten we voortdurend blijven werken aan lagere kosten en een hogere productiviteit. Anders prijzen we onszelf uit de markt." IMÊSm OPROEP Hr Welke kwestie zou jij wel eens in Vragenvuur aan de orde willen stellen? Beslis mee! iPr Heikele zaken en dringende vragen zijn welkom bij Heinekennlmagazine@heineken.nl. ...................................................................................................................j Heineken nl magazine [23]

Heineken NL Magazine | 2006 | | pagina 35