Total Productive Twee ervaren TPM'ers van de afdeling Verpakken trokken langs koffiecorners, kopieerhoeken en volle bureaus. En gaven hun on verbiddelijke '5S-oordeel'. De TPM-brigade TPM is een methode van werken die tot doel heeft een orga nisatie efficiënter en goedkoper te laten werken. TPM richt zich op verliezen; in een productieomgeving zijn die vaak wat duidelijker zichtbaar, maar ook in een kantooromgeving zijn ze er. Hoeveel tijd wordt er besteed aan het 'reschedulen' van afspraken bijvoorbeeld, hoeveel tijd moeten we wachten voordat een vergadering kan beginnen, wat is de effectivi teit van een vergadering als de acties niet zijn uitgevoerd of men onvoorbereid komt, hoeveel tijd zoeken we in onze pc's en archieven naar de juiste documenten? Voorbeelden van verliesposten die aardig kunnen oplopen. Naast de verbetering van werkprocessen is een van de aan dachtspunten binnen het TPM-programma het organiseren van de werkplek via de '5S-methode': sorteren, structureren, schoonmaken, standaardiseren en standhouden. Het afgelo penjaar is '5S' breed ingevoerd bij Verpakken, met succes. Werkplekken zijn veiliger geworden, zoektijden verminderd en er zijn minder irritaties tussen mensen die op dezelfde werkplek werken. Er lopen ook '5S-programma's' in de brou werijen in 's-Hertogenbosch en Wijlre. Uiteindelijk zal de '5S-methode' van TPM ook worden ingevoerd op de kantoren. Piet van den Hoek en Raymond Schild zijn sinds begin dit jaar betrokken bij TPM. Beiden werkten met succes mee aan de grote schoonmaak bij Verpakken. Piet: "Het was daar een bende. Overal lag bijvoorbeeld glas op de grond. Het kostte veel tijd om die rommel elke dag op te ruimen. Op een gegeven moment lieten we het maar gaan. Maar toen we met TPM begonnen, zijn we er met een grote bezem doorheen gegaan. Als je nu kijkt, zie je weinig meer terug van die rommel. Glas zie je alleen nog maar af en toe. Het gebouw is echt fris geworden." Raymond: "Een schoner gebouw nodigt uit, je krijgt veel meer zin om te gaan werken. Collega's bij Verpakken zien 'JAKKES!' Met een vies gezicht pakt Piet van den Hoek drie half ge vulde koffiebekers op en gooit ze in de prullenbak die naast de automaat staat. De bekers staan hier vermoedelijk al de hele nacht, de gelekte koffie is inmiddels aangekoekt op het tafelblad. Piet wijst naar een poster boven het aanrecht. 'Houd 't rondom het koffieapparaat schoon' staat erop. "Hier zijn duidelijk andere maatregelen nodig," zegt Piet tegen zijn collega Raymond Schild. Die wil komen kijken, maar struikelt over een stel dozen papier die allemaal half opengemaakt rondom een kopieerapparaat op de gang staan. Nog net weet hij zich staande te houden. [12] Heineken nl magazine

Heineken NL Magazine | 2006 | | pagina 12