In 2007 werkt heel Heineken Nederland met een nieuw competentie model. Wat houdt dat concreet in? Drie collega's lichten hun functie toe aan de hand van een aantal bijbehorende competenties. Wat doet het competentiemodel? Wat is een competentie eigenlijk? Wat is het nut van dit model? Maarten Bakhuizen Zijn competenties: 1 Leidinggeven, niveau 3 2 Organiseren/realiseren, niveau 3 3 Klantgerichtheid, niveau 2 4 Samenwerken, niveau 3 Het model omschrijft welke competenties we gebruiken binnen Heineken. Met daarbij concrete voorbeelden van gedrag. Goed leidinggeven, wat is dat nou eigenlijk? Orders uitdelen? Anderen stimuleren beter te presteren? Wanneer zo'n term niet helder is omschreven, zal iedereen er zijn eigen beeld bij vormen. En dan is het lastig iemand te beoordelen op een vaardigheid als leiderschap. Het nieuwe competentie model sluit dit soort problemen uit. Een competentie is een omschrijving van zichtbaar gedrag, opgebouwd uit kennis, vaardigheden en houding. Het beschrijft het hoe van een functie. Voor alle functies binnen Heineken worden de zes belangrijkste competenties gekozen. Daarnaast kan een organisatieonderdeel nog maximaal twee kerncompetenties toevoegen, die in relatie staan met de strategie en de doelstellingen van dat organisatieonderdeel. Ook kan een leidinggevende nog twee competenties toevoegen die relevant zijn voor een medewerker, bijvoorbeeld in zijn/haar loopbaan. Samen vormen deze competenties het competentieprofiel van een functie. Hiermee kunnen managers en medewerkers makkelijker met elkaar praten over welk gedrag nodig is om succesvol te zijn. Met de omschreven competenties, en het daarbij horende voorbeeldgedrag, heeft iedereen namelijk inzicht in wat we van een bepaalde functie verwachten. En of jouw gedrag daarmee overeenstemt. Bovendien is ook duidelijk welk gedrag je moet kunnen laten zien voor een nieuwe functie waar je op solliciteert. :mg$. logistiek manager, Deventer "Dat betekent dat ik de zestig mensen die ik aanstuur, moet stimuleren. Dat doe ik dage lijks, zowel in teamverband als één-op-één. De een heeft aan een half woord genoeg, de ander heeft wat meer aandacht nodig." "Doelen voor de hele unit buig ik om naar logistieke doelstellingen. Vervolgens gaan we concrete acties bedenken om die doelen te halen, ledereen zit vol met ideeën, dus dat hoef ik nauwelijks te stimuleren. Door de resultaten van die acties te meten en steeds te bespreken, stuur ik de prestaties." "Erg belangrijk voor een logistieke afdeling. Tweederde van de contacten met klanten verloopt via ons. Ik bespreek dat telkens met mijn unit. We moeten de telefoon netjes aannemen, facturen foutloos versturen en chauffeurs dienen vriendelijk te zijn tegen klanten. Als een klant ze een kopje koffie aanbiedt, moeten ze daar vooral op ingaan, vertel ik ze." "Dat moet ik ook kunnen. Het botst nogal eens tussen een logistieke afdeling en een com merciële afdeling. De klant wil 'zoveel moge lijk' terwijl wij op de kosten moeten letten. Dat ik in de samenwerking met andere afdelingen het goede voorbeeldgedrag moet vertonen, spreekt voor zich. Zo hoop ik anderen aan te sporen om ook goed samen te werken." Heineken nl magazine [15]

Heineken NL Magazine | 2006 | | pagina 15