'Veel studenten gebruiken drank om zichzelf een houding te geven' 'Tijdens de introductie is het juist wel prettig als je minder scherp bent' VOORUCHTINGSMARKT: DUIZEND EURO? OP MIJN KOP Tussen de ongeveer honderdvijftig kramen van bedrijven en instellingen uit de buurt loopt ook Linda Caelers, samen met veertien andere eerstejaars. 'Duizend euro verdienen', staat er op een groot doek naast de Novadic-Kentron-kraam. Nou, dat willen alle veertien wel. Rens Evers (23), student rechten en pedagogiek, en door zijn witte T-shirt en petje anders dan de andere studenten spreekt hen erop aan. "Voor die duizend euro moetje achter je pc, naar de Wetenschapsquiz van het NIGZ. Maar hier kun je ook al leuke gadgets verdienen als je deze kennistest doet." Rens is een zogenaamde 'peer', ofwel een medestudent, die door Novadic-Kentron is gevraagd om te helpen op de markt. De gedachte hierachter: eerstejaars studenten nemen van een medestudent over het algemeen meer aan dan van een beroepsvoorlichter. Rens deelt samen met nog drie ouderejaars ansichtkaarten uit waarop tien Linda vragen staan. Het is een kennistest over de gevolgen van overmatig alcoholgebruik. De vragen onderscheiden zich nauwelijks van de NIGZ-Wetenschapsquiz, maar het belang rijkste verschil is dat studenten ter plekke gevraagd wordt om de test te maken. Indien nodig licht de 'peer' de antwoorden toe. Bij zeven goede antwoorden winnen de studenten een T-shirt, een pakje kauwgom of zelfs een condoom. Linda en de anderen doen mee. "Uit nieuwsgierigheid," zegt ze. Zoals de meeste studenten twijfelt ook deze groep eerstejaars over het juiste antwoord op de vraag hoe je een kater het beste kunt wegwerken. "Volgens mij is dat door gewoon door te blijven drinken." Een ander houdt het erop dat het inslik ken van een rauw ei het beste is. Rens neemt de groep bij zich en legt uit dat water het beste medicijn is. "Door voor, tijdens en na het drinken van alcohol water te blijven drinken heb je minder last." (Het vult het vochttekort aan dat ontstaat door het drinken van alcohol. Red.) Over veel vragen ontstaat onder de studenten een discussie. "En dat is precies de bedoeling," zegt Julia Gavrilenko (27). Ze is preventiemedewerkster bij Novadic-Kentron. In opdracht van het NIGZ is ze vandaag medeverantwoordelijk voor de uitvoering van de campagne. Ook stuurt zij de 'peers' aan. "Ons doel is niet om studenten van de drank af te helpen. We zijn geen anti-alcoholbrigade. Dat zou al snel bevoogdend overkomen en dat werkt alleen maar averechts. We zijn er vooral om fabeltjes weg te nemen, zoals over dat ritueel van het rauwe ei." De methode die daarvoor is gekozen slaat aan. [12] Heineken nl magazine

Heineken NL Magazine | 2006 | | pagina 12