Kort slapen, weinig eten en veel alcohol; het nieuwe studiejaar is weer begonnen. In Tilburg werden eerstejaarsstudenten tijdens de introductiedagen op een speelse manier geconfronteerd met de gevolgen van te veel drank. 'Ik probeer mijn leef tijdgenoten bewuster keuzes te laten maken' SAMENWERKING HEINEKEN-NIGZ Vanmorgen vroeg bij het ontbijt begon in de intro-groep van Linda Caelers (18), eerstejaarsstudent bedrijfseconomie van de universiteit in Tilburg, al de bierestafette. In plaats van een bruine boterham was het de bedoeling dat er in korte tijd zo veel mogelijk bier achterovergeslagen werd. Linda keek toe, maar deed niet mee. "Ik vind het een onzinnig spel. Bier drink ik omdat ik het lekker vind en voor de gezelligheid. Maar bij dit soort spelletjes gaat dat niet op. Dan gebruik je drank alleen om jezelf een houding te geven. En het viel me op dat vooral veel jongens dat doen. Voor mijn gevoel drinken die zo veertig glazen op een dag." Nederlandse jongeren drinken op steeds jongere leeftijd en drinken ook steeds meer alcohol. Gemiddeld beginnen ze zo rond hun veertiende. Dan blijft het gebruik vaak nog beperkt tot in het weekeinde. Maar uit onderzoek blijkt dat het alco holgebruik opnieuw toeneemt rond het achttiende levensjaar. Veel jongeren gaan dan studeren en ook door de week veel alcohol gebruiken. Heineken ziet het als taak om studenten bewust te maken van de gevolgen van overmatig alcoholgebruik. Daarom organi seren zij samen met het nationaal gezondheidsinstituut NIGZ en de LKvV (Landelijke Kamer van Verenigingen, het overkoe pelende orgaan van een groot aantal studentenverenigingen in Nederland) de Alcoholbeleidsdag voor studentenverenigin gen. Daarvoor worden studentenverenigingen benaderd om met hulp van Heineken en het NIGZ een verantwoord alcohol- beleid op te zetten. Het NIGZ voert in samenwerking met regi onale instellingen ook verschillende campagnes die losstaan van Heineken, zoals 'De kater komt later' en 'Ik ben zat en wie ben jij?', waarbij jongeren door leeftijdgenoten meer leren over overmatig alcoholgebruik. Dit heet 'peer education'. Dat gebeurt op festivals, campings en tijdens introductiedagen voor eerstejaars. De introductiedagen van de universiteit in Tilburg, medio augustus, hoorden daar ook bij. Het NIGZ heeft voor deze gelegenheid samenwerking gezocht met Novadic- Kentron, het Brabantse netwerk voor verslavingszorg dat een kraampje bemant op een grote voorlichtingsmarkt voor eerstejaars. Rens Heineken nl magazine [11]

Heineken NL Magazine | 2006 | | pagina 11