'In Zoeterwoude is ruimte voor een heel tracé waar we wel drie van die lijnen kunnen bouwen' Hoe spannend is het? Maarten: "Zo hebben we ook gekeken hoe we het beste zouden uitkomen met de bezetting. De conclusie? Als je in plaats van één lijn twee nieuwe lijnen bouwt, kun je gaan spiegelen. Je kunt met min der mensen meer vaten produceren." Maarten: "De nieuwe lijn moet op 2 januari 2007 produceren. Op dit mo ment is de hele vloer gesloopt en worden er bouwkundige wijzigingen aan het ge bouw uitgevoerd. Je merkt aan alles dat snelheid boven alles gaat. Hoe snel we de zaak voor elkaar hebben is belangrijker dan de meest gelikte oplossing. Dat bete kent dat we onszelf niet lang de tijd gun nen om na te denken over de techniek. In principe kopiëren we gewoon de lijn in 's-Hertogenbosch. Toen ik in februari naar deze functie solliciteerde, hoorde ik voor het eerst dat het zo snel moest. Het gaat lukken. Absoluut. Het project heeft prioriteit binnen de organisatie. Ik heb straks operators nodig voor de nieuwe lijn. Er zijn nu al twaalf medewerkers aangenomen, zodat we straks sneller van start kunnen gaan." Gerrit: "Het geeft wel een kick om hiermee bezig te zijn. Je moet iedere dag improvi seren. Vandaag kwamen we erachter dat in het ontwerp de cleanroom op een plek is getekend waar het dak te laag is. Nu moeten we die cleanroom verplaatsen. Zoiets lossen we als team direct op. Je kunt alleen de deadline halen als je op tijd paaltjes slaat. Er zijn verschillende cruciale fases. De basis-layout moet op tijd klaar zijn. Pas daarna kun je leveran ciers aan het werk zetten. We zijn nog aan het puzzelen om de logistiek aan de invoerkant van de lijn voor elkaar te krijgen. Verschillende afdelingen hebben verschillende wensen. De afdeling Eenmalige Verpakkingen wil dat de truck automatisch wordt gelost. Daarvoor moet je een aantal zaken aanpassen. Past dat binnen het budget en binnen de termijn? Hoe zit het met bouwaanvragen? Het is een uitermate boeiend proces. Je moet wel tegen die druk kunnen. Als je er 's nachts van wakker ligt, moet je niet aan zo'n project beginnen. Op dit moment bestaat de lijn alleen nog maar op papier. Straks staat die lijn er en kunnen som mige dingen niet zo werken als je had verwacht. Dan komt het erop aan." Gerrit Klein 1» weet alles van flesjes en blikjes, maar het produceren van een vijflitervaatje is voor ons nieuw. Daarbij komt dat het product niet alleen voor Heineken nieuw is, maar ook voor de toeleverancier. Alles bij elkaar betekent het dat we heel veel opnieuw moeten bedenken. Het product is anders en dus ook de machines die dat product produceren. Het pasteuriseren van het bier moet bijvoorbeeld al op een andere manier gebeuren dan we gewend zijn. Normaal wordt het bier, nadat het in het flesje is gestopt, gepasteuriseerd bij een temperatuur van 65 graden. Als je dat doet met een Tapvat, knalt het uit elkaar. Het vat mag niet warmer worden dan 35 graden. Dus gebeurt het pasteu riseren van bier voor het Tapvat vóór het afvullen, waarna het in een speciale cabine met verbeterde luchtkwaliteit, een soort cleanroom, in de blikken wordt gedaan. Zo'n concept uitvinden is één ding. Vervolgens is het de kunst om de innova tie ook geschikt te maken voor productie. Over de wijze waarop dat moest gebeu ren, hebben we het afgelopen jaar het een en ander geleerd. We hebben telkens gekeken waar we onderdelen van de Tap- vatlijn verder konden optimaliseren." Heineken nl magazine

Heineken NL Magazine | 2006 | | pagina 6