In de nieuwe commercials prijst Brand zichzelf aan. En terecht: de oudste brouwerij van Nederland heeft alle reden om trots te zijn. 'Bierliedje voor de zomer' kopte de Volkskrant in een redactionele column. Enthousiast berichtte de krant over de sfeer en de muziek ('Wonders never cease' van Morchee- ba) in de nieuwe commercial van Brand. In hetzelfde artikel wordt Brand een merk voor fijnproevers genoemd en geassocieerd met lekker onbezorgd bier drinken in de zomerzon. Een mooi compliment voor degenen die de Brand- commercials bedachten. Senior brandmanager Tim Verbeek was één van hen. We stelden hem vier vragen over de nieuwe campagne. Wat is het idee achter de nieuwe Brand-commercials? Tim: "Meer te laten zien wie we zijn. Als je alle campagnes van de afgelopen vijftien jaar bekijkt, kom je tot de conclusie dat we nooit zelf aan het woord komen. Een topkok die vertelt wat hij van ons bier vindt? Waarom vertellen we dat niet zelf? We zijn de oudste brouwerij van Nederland, gebruiken zuiver bronwa ter uit onze eigen put en selecteren de beste grondstoffen. Genoeg redenen om duidelijk te maken hoe goed ons bier is. Daar hebben we geen geleende autoriteit voor nodig. Vanaf 1989, toen het Zuid-Limburgse familiebedrijf Brand door Heineken werd overgenomen, hebben we vooral sfeer en lifestyle neergezet. Mooie muziek en prachtige beelden, maar wel iets te elitair. Brand is geen gelegenheidsbier. Volume verkopen, daar gaat het om. Daarom mocht het merk best iets toegankelijker worden gemaakt." Hoe kwamen de commercials tot stand? Tim: "Het vinden van de juiste invalshoek en toon is altijd een hele zoektocht. Alles watje uitdraagt, moet ergens op geba seerd zijn. Eerst hebben we de zogenaamde merkwaarden vastgesteld; de kenmerken die Brand zijn unieke identiteit geven. Met een merkdocument als basis zijn we met reclamebu reau XXS aan de slag gegaan. We wilden niet roepen: 'Kijk, wij hebben het beste bier!' Onlangs is Brand-bier nog door Misset Horeca verkozen tot lekkerste bier. Maar dat uitdragen is te makkelijk, te arrogant. Laat mensen zelf maar tot de conclusie komen hoe lekker Brand is. We hebben gekozen terug te grijpen naar verleden en kwaliteit. Om het niet te oubollig te maken, geven we welbewust een zelfrelativerende knipoog. Aan het einde van de commercial komt een bierglas in beeld. Een samenvatting van waar het eigenlijk om gaat: ongedwongen een lekker biertje drinken. Nadat dit concept is getest en goed bevonden, hebben we vier commercials ontwikkeld. Twee daarvan zijn nu al op tv." Waar staat Brand in de Heineken-merkenportefeuille? Tim: "Ten opzichte van concurrenten moeten we ons onder scheiden door beter te zijn; binnen het Heineken-aanbod door anders te zijn. Heineken en Amstel zijn uiteraard de grootste merken. Daar staat Brand naast als kleinere speler. Heineken wordt gepositioneerd als jong en vooruitstrevend, Amstel als mannelijk en Brand als een premiummerk." Welke markt wil Brand bedienen? Tim: "Brand kun je op een bepaalde manier vergelijken met het Heineken-merk in het klein. In Nederland is Heineken marktlei der, met de specifieke marketingstrategie die daarbij past. In de rest van de wereld wordt Heineken gepositioneerd als een premiummerk. Brand is in Limburg wat Heineken is voor Nederland. In Limburg zijn we marktleider en wordt Brand als regionaal bier gedronken. Daar zijn we bijvoorbeeld betrokken bij lokale evenementen zoals het carnaval. Net als in het geval van Heineken internationaal, hebben wij nu ook gekozen voor twee marketingstrategieën: één voor Limburg en één voor de rest van Nederland. Overigens zou de nieuwe campagne heel goed beide markten kunnen aanspreken. Nu maar hopen dat veel mensen Brand gaan proberen. De smaak doet dan de rest." HET OORDEEL VAN WIM VAN ANTWERPEN: Goed om eens iets te lezen over de jaren voor de verkoop van Brand aan Heineken. En over de kracht van Brand in Limburg. Het stuk maakt veel duidelijk over de twee verkoopstrategieën. :k(

Heineken NL Magazine | 2006 | | pagina 17