'In principe kunnen alle branchegenoten meedoen' ZO WERKT HET I SAMENVOEGING GROOTHANDELS Uiteindelijk zitten er nu drie partijen in het Centraal Dranken huis: Bacardi, Oud, Reuchlin Boelen en Heineken. In december heeft dit trio gezamenlijk een BV opgericht, waarin alle partijen ieder voor eenderde eigenaar zijn van het Centraal Drankenhuis. Branchegenoten die later gaan meedoen, worden in principe geen mede-eigenaar, hoewel er natuurlijk over te praten valt. MEER AANBOD, MINDER KOSTEN "Het Centraal Drankenhuis is geen commerciële club," benadrukt Hans van Duin. "Branchegenoten kunnen er alleen logistieke diensten inkopen, geen drank. We beginnen dus niet ineens met zijn allen een drankenhandel." Wat de drankproducenten met het Centraal Drankenhuis wél geza menlijk beginnen, is een opslag- en distributiecentrum waardoor de dienstverlening aan horecaondernemers verbetert. "Wij zijn hiermee begonnen om onze dienstverle ning, en dan met name het productaanbod, uit te breiden," vertelt Hans van Duin. "Die missie is uitstekend geslaagd. Door het Centraal Drankenhuis is ons aanbod fors verhoogd en kunnen we voor het hele land hetzelfde assortiment voeren." En hoewel het Centraal Drankenhuis niet is opgezet uit kostenoverwegingen, brengt het wel een mooie besparing met zich mee. Hans van Duin: "Door het Centraal Drankenhuis gebeurt nu veel gezamenlijk dat vroeger door elke producent apart werd gedaan. Je vervoert bijvoorbeeld producten van verschillende leveranciers in dezelfde vrachtwagen. Het is lastig om precies te bepalen hoe je de kosten verdeelt over de verschillende deelnemers. Maar wij gaan ervan uit dat iedereen tien procent bespaart op de logistieke kosten die hij maakte voordat de desbetreffende diensten werden uitbe steed aan het Centraal Drankenhuis. Al met al schat ik dat de logistieke kosten in dit segment voor Heineken door het Centraal Drankenhuis met 10 a 15 procent omlaag gaan." HET OORDEEL VAN LENA TJON: De inhoud is interessant en informatief en belicht een voor mij minder bekende kant van de organisatie. Heineken heeft bij de Ondernemingsraad advies aan gevraagd voor het samenvoegen van een aantal regionale drankengroothandels in grotere locaties. Dit om de efficiency te vergroten. Als gevolg daarvan sluiten een paar lokale vestigingen en verdwijnt een aantal arbeids-plaatsen. "Het Centraal Drankenhuis is er niet de oorzaak van dat nu een aantal drankengroothandels wordt samen-gevoegd," meent Hans van Duin, geestelijk vader van het Centraal Drankenhuis. "Die beslissing is vooral bepaald door de efficiency van de benodigde reisafstanden vanaf lokale groothandels. Wel maakt het Centraal Drankenhuis het makkelijker om groothandels samen te voegen, omdat men geen rekening meer hoeft te houden met verschillen in het assortiment dat er wordt gevoerd. Door het Centraal Drankenhuis is het assortiment namelijk overal in het land gelijk." Het Centraal Drankenhuis is een enorm opslag- en distributiecen trum voor producten met een lage omloopsnelheid ('slowmo- vers') van veel verschillende leveranciers. Het is gevestigd in Waddinxveen en wordt uitgebaat door logistiekspecialist Van Uden. Het Centraal Drankenhuis verzamelt alle bestellingen van horecaklanten voor onze regionale distributiecentra en brengt de slowmovers in alle vroegte naar hen toe. Hierdoor hoeven regionale distributiecentra de slowmovers dus niet meer zelf op voorraad te hebben, om de klant toch één uniform en uitgebreid landelijk assortiment te kunnen bieden. Voor de klanten blijft de opzet eenvoudig: ze bestellen nog steeds bij de regionale distributiecentra. Deze geven vervolgens door aan het Centraal Drankenhuis welke slowmovers ze willen hebben. Uiteindelijk wordt de totale bestelling (slow- én fastmover) in een keer bij de klant bezorgd door de regionale distributiecentra. M 9.1 Hpinokon nl mnna ?inp 101 Heineken nl magazine

Heineken NL Magazine | 2006 | | pagina 12