'Zo met de grond en het bedrijf bezig zijn dat beide een goede toekomst hebben' OVER GERST EN HOP UITGEKIEND VERBOUWEN OP EIGEN KRACHT teelt financieel aantrekkelijker." Of zoals Aard het samenvat: "Duurzaamheid is voor mij: zo met de grond en het bedrijf bezig zijn, dat beide een goede toekomst hebben. En uiteinde lijk zijn de financiën daarbij heel belangrijk. Zonder geld geen bedrijf." De crux van duurzame landbouw zit in het verhogen van de bodemvruchtbaarheid door om beurten bepaalde gewassen te telen op dezelfde grond. Aardappelen, bijvoorbeeld, putten de bodem uit en brengen snel ziektes over. Maar als tussen de gewassen door groenbemesters, zoals mosterd wordt verbouwd, komen er weer meer organisch materiaal en lucht in de grond. Natuurlijk kan Heineken de telers in het duur zaamheidproject hier niet toe dwingen. Hagge: "Uiteindelijk zijn de akkerbouwers baas in hun eigen bedrijf. Zij bepalen wat er gebeurt en in welk tempo." Aard heeft in ieder geval al een belangrijke stap in de goede richting gezet. "Hier in de Flevopolder is een bouwplan van één op drie gebruikelijk," vertelt hij. "Dat houdt in datje eens in de driejaar hetzelfde gewas op dezelfde grond verbouwt, ik ben nu overgestapt naar één op zes. Slechts eens in de zes jaar zet ik aardappe len op dezelfde plek en ik verbouw voor de helft granen, want die verbeteren de bodem. Het heeft nu al effect. De grond is beter bewerkbaar. Ik kan makkelijker zaaien, poten en oogsten, en de gewassen groeien beter. Zo maak ik minder kosten." Veel deelnemende telers hebben inmiddels soortge lijke ervaringen en worden steeds enthousiaster. Ze organise ren al geheel op eigen initiatief onderlinge bijeenkomsten waar ze hun ervaringen met duurzame teelt uitwisselen. Vanwege dergelijke successen heeft Heineken besloten het project uit te breiden. Hagge en de andere afnemers die zich hebben aangesloten, zijn nu in gesprek met zestig boeren uit de Flevopolder die willen meedoen met het duurzame project. "De telers zijn gemakkelijk te enthousiasmeren," zegt Hagge. "Doordat we bijvoorbeeld waren genomineerd voor de Maatschappelijk Verantwoord Ondernemerprijs van het ministerie van Landbouw, zaten veel boeren al te wachten tot ze mochten meedoen." Maar er zijn nog meer ambities. In de komende driejaar willen Hagge en zijn team een systeem voor duurzame teelt vastleggen, dat in de hele agrarische sector kan worden uitgerold. Boeren met de nodige certificaten kunnen uitbrei den naar een duurzame manier van werken. Daarbij zullen ze jaarlijks duurzaamheidsplannen moeten maken en uitvoeren voor de verbetering van duurzame teelt en daarop zullen ze gecontroleerd worden. Idealiter kan dit systeem zichzelf over driejaar op eigen kracht in stand houden, zodat Heineken de bemoeienis kan terugschroeven tot het niveau van de andere betrokken afnemers. Hagge: "Om die reden realiseren we nu met de agrariërs en de andere afnemers een stichting die het uitdragen van kennis over duurzame landbouw stimuleert. Ook stimuleren we dat de Agrarische Unie en andere landbouworganisaties met een buitendienst die toch al bij de boeren thuis komt, de opgedane kennis gaan overbrengen." Hagge hoopt dat het ministerie van Land bouw het project in de toekomst meer gaat ondersteunen, bijvoorbeeld financieel. Hij heeft daar goede contacten, waar echter nog niets concreets is uitgerold. Maar wat er verder ook gebeurt, Aard is al helemaal tevreden over het project. "Het heeft me met de neus op de feiten gedrukt, waardoor ik een heldere toekomstvisie heb kunnen ontwikkelen," vertelt hij. "En nu het project uitbreidt naar meer boeren, kunnen we nog meer kennis en ideeën delen." De ingrediëntenlijst van een biertje is kort: water, gerstemout en hop. Heineken Nederland gebruikt jaarlijks 300.000 ton gerst. Om dat te verbouwen is 42.000 hectare grond nodig. Gerst groeit in streken met een gematigd klimaat. Heineken Nederland gebruikt jaarlijks 180 ton hop- extract. Hop is een vaste klimplant die zo'n acht meter hoog wordt en ongeveer vijftien jaar op dezelfde plek blijft staan. ieder jaar in september of oktober kan worden geoogst. Alleen de onbevruchte vrouwelijke bloem, de hopbel, bevat de bitterstoffen die nodig zijn voor het bier. [18] Heineken ni magazine

Heineken NL Magazine | 2006 | | pagina 22