Willen wij en onze kinderen over dertig jaar nog steeds een goed biertji kunnen drinken, dan moet er nu al gezocht worden naar duurzame methodes om de ingrediënten van dat biertje te telen. Heineken is daar druk mee bezig, samen met een aantal enthousiaste boeren. TIEN PIONIERENDE BOEREN [16] Heineken nl magazine veranderen. Wij willen dat tegen 2012 een groot deel van onze grondstoffen duurzaam geteeld is." ökylark heet het biertje dat Heineken brouwt uit duurzaam verbouwde gerst. Nooit van gehoord? Dat kan heel goed, want Skylark ligt nergens in de winkels. En dat is vooralsnog de bedoeling. Dit biertje is namelijk vooral een product van Heinekens project rond duurzaam geteelde grondstoffen. Vandaar ook dat het drankje is vernoemd naar de veldleeu werik, een beschermd vogeltje dat uitsluitend overleeft in gebieden met een grote biodiversiteit. Alleen degenen die bij het project betrokken zijn, krijgen af en toe een flesje Skylark. Verder wordt er geen grote ruchtbaarheid aan het biertje gegeven. Duurzaamheid is voor Heineken immers geen marketinginstrument, niet iets om goede sier mee te maken. Wat is het dan wel? Hagge de Vries, raw materials-coordina tor legt uit: "Door duurzame teelt wil Heineken veiligstellen dat er in de toekomst voldoende gerst is, en dat die gerst ook goed en gezond geteeld wordt. Als wij over twintig jaar nog veilige, bruikbare grondstoffen willen hebben, dan zullen akkerbouwers nog moeten bestaan. Als ze doorgaan zoals nu zal de grond niet veel meer opbrengen; er moet dus iets Een helder voornemen, dat in de praktijk helemaal niet zo eenvoudig uitvoerbaar blijkt. Toen Heineken besloot meer aandacht te schenken aan duurzame teelt, wist het bedrijf eigenlijk niet precies wat de consequenties zouden zijn. Sterker nog: de agrariërs bij wie Heineken te rade ging, wisten het evenmin. Dus werd in 2002 besloten om met boeren op zoek te gaan naar het hoe en waarom van duur zame gerst. Via de Agrarische Unie, een toeleverancier voor agrariërs en tevens collecteur van granen, legde Heineken contact met tien telers in de Flevopolder. Aard Robaard was een van hen. Hij runt een akkerbouwbedrijf van 180 hectare bij Dronten, verbouwt onder andere gerst en had interesse. "De laatste tien jaar zag ik dat de productie onder druk stond, terwijl er meer kosten tegenover stonden," vertelt Aard. "Gewassen groeiden steeds moeizamer en er moesten steeds

Heineken NL Magazine | 2006 | | pagina 20