ll Het was erop of eronder voor het brouwerijlaboratorium van 's-Hertogenbosch. Sluiten óf het laboratorium betrouwbaar en efficiënt maken, dat was de opdracht die Leo Vlegels meekreeg toen er hij in 2004 manager werd. Twee jaar later blikt Leo terug. 'S-HERTOGENBOSCH Waarom heeft iedere brouwerij een eigen laboratorium? "Bier brouwen is geen sinecure. Je hebt te maken met biologische processen en grondstoffen en die heb je nooit helemaal in de hand. Smaak, alcoholpercentage, het gistingspro ces, de omstandigheden waaronder gerst en hop worden verbouwd en ga zo maar door, het heeft allemaal zijn invloed. En dan moet het bier van Hei- neken ook nog aan de hoogst denkba re constante eisen voldoen. Voortdu rend testen is dus een vereiste." Maar wat als je testen niet betrouwbaar zijn? "Dan heb je een groot probleem. En dat hadden we hier. Aan de vakkun digheid en betrokkenheid van de mensen heeft dat nooit gelegen. Maar door de manier van werken was er onvoldoende aansluiting bij de pro ductie (brouwen en verpakken). Het laboratorium was te veel een eiland op zich. En er was er te weinig struc tuur. Als er fouten werden gemaakt, waren die moeilijk te ontdekken, laat staan terug te draaien. Er moest dus iets veranderen." Dat werd Sterlab. Wat moeten we ons daarbij voorstellen? "Sterlab ISO-17025) is de hoogst haalbare, wereldwijde kwaliteitsnorm voor laboratoria, die door de Raad voor Accreditatie wordt gecontro leerd. De norm staat niet vast. De criteria worden door ontwikkelingen en nieuwe inzichten voortdurend aangescherpt. Bijblijven is dus be langrijk. In grote lijnen betekent het werken als Sterlab datje moet kunnen aantonen dat je labanalyses de juiste waarde opleveren. Hoe doe je dat? Door alles traceerbaar, herleidbaar en controleerbaar te maken." Waarom Sterlab? "Natuurlijk kun je zelf ook iets doen aan je werkmethodes en -processen, maar daarmee heb je niet de kwali teitsgarantie die je met Sterlab wel hebt. Sterlab is eigenlijk wat TPM (To tal Productive Management) is voor het productieproces en past dus he lemaal bij de trend binnen Heineken om efficiënter, goedkoper en beter te werken. De doelstellingen spreken voor zich: snel kunnen leveren, ana lyses maken van goede kwaliteit en leren van klachten en fouten. Leuke bijkomstigheid is dat onze accredi tatie heeft gefungeerd als pilot voor de hele organisatie, want alle 127 brouwerijlaboratoria van Heineken zullen op den duur overgaan op dit systeem." Hoe verander je mensen die al 10-15 jaar op dezelfde manier werken? "Dat er iets moest veranderen was wel duidelijk, maar daarmee heb je nog geen betrokkenheid gecreëerd. Zo'n ingrijpende overgang kun je niet van bovenaf opleggen. Dit lukt alleen maar als alle betrokkenen er honderd procent achter staan, het gaan voor een Sterlab-accreditatie moest dus een gezamenlijk besluit zijn. Door onze eigen mensen vrij te maken voor het uitvoeren van een klantenonderzoek, kregen we meer zicht op onze performance. En met name op de tekortkomingen daarvan. Ook nuttig waren de drie bezoeken aan verschillende Sterlaboratoria, zoals het centrale laboratorium van Heineken (CQCL), het Sterlab van het nabijgelegen Jeroen Bosch-ziekenhuis [10] Heineken nl magazine

Heineken NL Magazine | 2006 | | pagina 14