DIESEL STROOM UIT OPLOPENDE TEMPERATUUR tluim twintig jaar ervaring in de IT gaf Roland Hermsen, manager Service en Support van Business System Services, voldoende inzicht om bij de inrichting van het nieuwe datacenter aan te dringen op extra noodvoorzieningen. Driehonderd vijftig servers verhuisden 2,5 jaar geleden naar het nieuwe servicedatacenter. Gekozen werd voor een solide oplossing. Iedere server is gekoppeld aan een UPS, een soort batterij. Die is op zijn beurt verbonden met een noodaggregaat. Geen overbodige luxe, aldus Roland. "Ik heb gezien wat er gebeurt als IT het niet doet. Het speelt zo'n cruciale rol. Vanuit mijn eigen verantwoordelijkheid vond ik deze oplossing absoluut noodzakelijk." Maar zelfs Roland had vooraf zijn hand er niet voor in het vuur durven steken dat het datacenter de beproeving van 31 mei 2005 zou doorstaan. Een stroomstoring die de hele nacht duurde, met als klap op de vuurpijl een opstart die steeds werd afgebroken. "In de opstartfase bleek een elektriciteitskast op het brouwerijterrein niet goed te functioneren. Tot acht keer toe viel de stroomvoorziening weg en hebben de UPS'en en het noodaggregaat de klappen opgevangen. Hiermee werd voorkomen dat we een paar honderd servers moesten opstarten. Als test zou ik dit zelf niet hebben aangedurfd." 00.00 u Luuk belt eerst de portier en vraagt naar de status. Vervolgens vraagt hij hem te laten checken of er voldoende diesel in de tank van het 22.55 u In Houten is 30 mei 2005 voor Luuk Diks, senior medewerker Net werkbeheer, een normale maandag avond. Hij wil net naar bed gaan als een collega die zojuist uit Zoeterwoude vertrekt, belt met een opmerkelijk bericht. Terwijl hij de Nil op draait, ziet hij de brouwerij verdacht donker worden. Wil Luuk misschien even checken of alles nog draait op de brouwerij? Luuk logt vanuit huis in op het bedrijfsnetwerk. "Ik zag allemaal rode pitten op het scherm. De servers in het datacenter draaiden gewoon maar ik zag aan de rode pitten dat de meeste netwerkkasten in de productie uit stonden. Dat betekent dat de productie maximaal een uur kan draaien. De machines krijgen daarna geen informatie meer. Met als gevolg dat bijvoorbeeld het warehousema- nagementsysteem niet meer functio neert en containers dus niet beladen worden." noodaggregaat zit. Gelukkig draait het toegangssysteem nog wel, zodat de calamiteitencoördinator kan vaststellen waar zich nog medewerkers bevinden. Met een tweede telefoontje licht hij een collega in die verantwoordelijk is voor serverbeheer. Die moet stand-by zijn om controles op de servers uit te voeren als de stroom weer terug is. Vanuit Houten kan Luuk verder weinig doen. Hij pakt zijn sleutels en stapt in de auto. Het is een kwartier na midder nacht. 00.45 u Als Luuk arriveert, is duidelijk dat de stroomstoring de brouwerij volledig heeft stilgelegd. Op de parkeerplaats staan vrachtwagens die het terrein niet op kunnen. Zo'n tweehonderd medewerkers worden naar verzamelplekken gedirigeerd. Er is geen licht en geen water. Inmiddels heeft zich bij de portier ook een monteur gemeld van een onderhouds bedrijf dat verantwoordelijk is voor de koelunits van het datacenter. Twee koelunits die zijn aangesloten op het noodaggregaat, werken niet. "De tempe ratuur in het datacenter steeg in een uur naar 36 graden. Daarmee kwam de kritische grens in zicht waarop netwerk- servers zichzelf uitschaken. Ik heb twee deuren tegen elkaar opengezet. In het uur daarna zakte de temperatuur met zes graden, gelukkig." Heineken nl magazine [19]

Heineken NL Magazine | 2006 | | pagina 19