Jan van Kuijk (55) Caroline Niesten (48) RECHT UIT HET HART is teamleider Export DCS bij Heineken Nederland Supply in Zoeterwoude; hij zag vroeger meer gebeuren dat niet door de beugel kon dan tegenwoordig. is management assistente Heineken en Brand en vat liever zelf de koe bij de horens, wanneer er problemen zijn. "In het verleden zijn er wel eens ernstige dingen gebeurd waarbij mensen van verschil lende niveaus betrokken waren. Maar ook simpeler dingen, zoals het meenemen van een opener of flesje bier, kwamen vroeger vaker voor. Tegenwoordig zijn medewer kers zich bewuster van de re gels. Je wilt niet op straat ko men te staan voor een opener. Bij misstanden zou ik naar mijn leidinggevende stappen, al hangt het natuurlijk van het soort misstand af. En van de vraag of je eigen leiding gevende erbij betrokken is. Ik wist eerlijk gezegd niet dat er een vertrouwenspersoon klokkenluiderregeling was aangesteld. Zonder die ken nis zou ik in eerste instantie bij Proseco (dochteronder neming van Heineken red.) aankloppen. Maar we kunnen dus bij de vertrouwensper soon terecht. Toch lijkt het me lastig als je die persoon kent, bijvoorbeeld een (ex-)collega. Dat is voor mij een drempel. De jongere generatie zal daar minder moeite mee hebben. Ik denk niet dat het vaak zal voorkomen dat iemand naar de vertrouwenspersoon stapt. Tegenwoordig is alles veel strenger geworden, met onverwachte controles bij de poort. Dat moeten ze op het kantoor ook invoeren. Gelijke monniken, gelijke kappen." [14] Heineken nl magazine "Is er een nieuwe vertrouwens persoon? Eerlijk gezegd heb ik de brochure die we eind vorig jaar in de bus kregen en waarin ook iets stond over de klokkenluiderregeling, niet gelezen. Bij ernstige misstanden zou ik gewoon naar mijn baas stappen. Als hij erbij betrokken is, ga ik 'n echelon hoger. Je moet de koe bij de horens vatten en problemen direct aankaar ten. Geen haar op mijn hoofd zou eraan denken om naar een vertrouwenspersoon te stappen als er iets niet deugt. Als ik zeker weet dat ik kan aantonen dat er iets mis is, waarom zou ik dan bang moeten zijn voor mijn baan? Dat ligt anders als je het ver moeden hebt dat er iets niet klopt, maar het niet helemaal zeker weet. In dat geval zou ik het misschien wel anoniem melden. Ik vind wel dat een vertrouwenspersoon door en door op de hoogte moet zijn van de situatie in de vesti ging. Persoonlijk heb ik liever een band met zo iemand. Het moet iemand zijn die ik ken, iemand die dezelfde betrokkenheid heeft. Ik ben zelf ook heel betrokken; als ze aan het geld of de spullen van Heineken komen, dan komen ze ook aan mijn geld of spullen."

Heineken NL Magazine | 2006 | | pagina 14