'Ik zit hier niet als vertrouwens persoon omdat ik zo aardig ben' ANDERE VERTROUWENSPERSONEN HEFTIG MONDIGE MEDEWERKERS belangrijkste onderdeel van mijn taak is en blijft het bescher men van de anonimiteit van de klokkenluider. Uiteraard benader ik de melding wel met de nodige zakelijkheid. Omdat ik niet emotioneel bij de zaak betrokken ben, kan ik soms misschien betere afwegingen maken. De medewerker legt de misstanden aan mij voor en ik stel eventueel eerst zelf een onderzoek in. Pas dan bepalen we de volgende stappen. Het is niet de bedoeling dat de klokkenlui der zelf speurwerk gaat doen." Een voortraject is er niet. Naast de vertrouwenspersoon klokkenluiderregeling kent Heineken nog meer vertrouwenspersonen. Zij zijn er vooral voor persoonlijke problemen tijdens het werk, zoals op het gebied van seksuele intimidatie, pesten en geweld door collega's tijdens het werk. In geval van nood kunnen medewerkers ook voor andere misstanden terecht bij hun lokale vertrouwenspersoon. Zo nodig speelt deze de melding dan weer door aan René Staakman. Dit zijn ze: Zoeterwoude (kantoor GSC) Riet Boef, tel. 071 5456436 of06 19264801 Zoeterwoude (HNS) Jessica Janssen-Matitaputty, tei. 071 5457080 Zoeterwoude (HB) Lony van de Bor-De Leeuw, tel. 071 5456192 's-Hertogenbosch Myriam van der Linden, tei. 073 6209603 Wylre Anita Baggen, tel. 043 4508258 Bunnik Marijke van den Hoogen, tel. 030 6568577 Amsterdam Tonny Brandt, tel. 020 5239525 of06 53764445 Iedereen kan rechtstreeks bij de vertrouwenspersoon naar binnen lopen. "Ik ga niet eerst zeggen: 'Heb je dit met je chef besproken?'." Volgens René is het niet aan hem om te oordelen over de melding zelf. De klokkenluiderregeling schrijft heel duidelijk bepaalde procedures voor. Zo bepaalt de vertrouwenspersoon altijd in samenspraak met de klokkenluider wat de beste weg is om te bewandelen. Mocht de klokkenluider zich toch nog willen terugtrekken, dan moet René die keuze respecteren. "Je zit er te allen tijde voor het belang van de klokkenluider. Die bepaalt het traject, ik kan hem of haar hooguit adviseren en begelei den." Echt voorbereiden op zo'n functie kun je je niet, meent René. Wel was hij betrokken bij de opstelling van de regeling. "Maar ik heb geen idee hoe het in de praktijk zal gaan. Hij beseft goed dat de functie van vertrouwenspersoon heftig kan zijn. Buiten Heineken (bijvoorbeeld bij de beruchte Bouwfraude, en bij misstanden rond het Europees Parlement) liep het niet altijd goed af voor de klokkenluiders. "Het belangrijkste is dat je ook als vertrouwenspersoon stevig in je schoenen staat." De vertrouwenspersoon heeft een beroepsgeheim. Mocht een klokkenluider zich terugtrekken dan kan hij weinig onderne men. "In principe zal ik strafbare feiten niet melden, tenzij ik door de rechter gedwongen word." Hij is wel verplicht alle meldingen vast te leggen in een dossier. Een keer per jaar legt hij daarover verantwoording af voor de directie. Daarbij gaat het alleen om het aantal meldingen dat er is geweest en de manier waarop die zijn afgewikkeld. Het is lastig om in één zin aan te geven waarvoor medewerkers bij hem langs kunnen komen, vindt René. "Het vermoeden van ernstige onrechtmatigheid of kwalijke praktijken, zoals fraude of diefstal." Kortom, zaken die kwalijk zijn voor Heineken of de goede naam van Heineken. Wie helemaal anoniem wil blijven (dus ook niet bekend wil zijn bij de vertrouwenspersoon) kan ook nog terecht bij een extern meldpunt, dat dan weer contact opneemt met de interne vertrouwenspersoon. René verwacht niet dat er veel meldingen zullen komen. "In principe zijn er binnen Heineken veel andere mogelijkheden om problemen aan te kaarten. Bovendien zijn de medewerkers over het algemeen erg mondig." Toch is het goed dat de regeling er is, meent hij. Het geeft medewerkers gemoedsrust, te weten dat ze ergens terechtkunnen. "Niets is belangrijker dan je goed te voelen op je werk." HET OORDEEL VAN PAULIEN BEZUIJEN: Interessant stuk, ik wist niet dat het mogelijk was om naar een vertrouwenspersoon toe te gaan. Goed te lezen en te begrijpen en het stuk bevat informatie waar iedereen iets aan heeft. [12] Heineken nl magazine

Heineken NL Magazine | 2006 | | pagina 12