ONAFHANKELIJK EN KRITISCH "De leidinggevende is het eerste aanspreekpunt voor iemand die iets onrechtmatigs wil melden", zegt René. Dat is soms geen ideale situatie: "Leidinggevenden zijn niet altijd onaf hankelijk. Ook zij kunnen in de problemen komen als ze een misstand aankaarten. Bovendien hebben ze rechtstreeks invloed op de positie van de melder." Vandaar dat Heineken zocht naar iemand die zo onafhankelijk mogelijk functioneert binnen de organisatie. En zo kwam de manager internal audit uit de bus. Een selectieprocedure heeft René Staakman dan ook niet echt ondergaan. "Men heeft niet zozeer gekeken naar mij als persoon, maar naar de functie." Een logische keuze, meent hij. "Ik zit hier niet als vertrouwens persoon omdat ik zo aardig ben." Als onafhankelijk accoun tant binnen de organisatie is René gewend om tegenwicht te bieden en lastige vragen te stellen. Bang om de confrontatie aan te gaan, is hij dan ook niet. "Het hoort bij mijn werk om mijn oordeel te geven over processen binnen de organisatie. Als ik iets tegenkom wat niet klopt, dan moet ik dat melden." Toch zal hij niet meteen te vuur en te zwaard ten strijde trekken, wanneer een klokkenluider zich bij hem meldt. "Als vertrouwenspersoon moet je vooral kunnen luisteren. En het Heineken nl magazine [11] René Staakman. René is manager internal audit en kreeg er zo dus een taak bij. Zijn rol als vertrouwenspersoon bestaat uit drie onderdelen: de klokkenluider advies geven, zijn of haar anonimiteit waarborgen en bemiddelen tussen klokkenluider en bedrijfsleiding.

Heineken NL Magazine | 2006 | | pagina 11