De prijzenslag in de supermarkten heeft zijn sporen nagelaten in de schappen. De marges op de tradi tionele producten zijn fors gedaald. Daarom ontwik kelden Heineken en Vrumona een nieuwe visie op de drankencategorie. A rnpTTT.TÏN «nmT ^w~w^r MARIE-MONIQUE VAN DER SALM Veel klanten die boodschappen doen, weten al van tevoren welk biertje ze mee naar huis gaan nemen. Gewapend met een boodschappenlijstje tillen ze het standaardkratje uit het schap. Zo doen ze dat al jaren. Uit een onderzoek naar shopgedrag dat de trade marketingafdeling van Heineken liet uitvoeren, blijkt dat 68% van de consumenten vooraf weet welk merk ze gaan kopen. Uit dit onderzoek blijkt echter ook dat bijna de helft (49%) van de consumenten nog in de winkel, staande voor het schap, geheel of gedeeltelijk te beïnvloeden is. Een verrassing voor de afdeling trade marketing. "We hadden niet gedacht dat er in de winkel nog zoveel beslissingen worden genomen", zegt Marie-Monique van der Salm, channel development manager bij Heineken in Zoeterwoude. Om beter in te springen op het shopgedrag in de supermarkt ontwikkelde Heineken een vijfjarige trademarketing visie voor het supermarktkanaal, 'de moment-consumentvisie'. Deze visie gaat ervan uit dat mensen op verschillende momenten verschillende behoeften hebben. En dat zij vanuit die behoefte kiezen voor een bepaald product. "We hebben drie gebruiks- momenten gekozen waaronder alle biermomenten zijn te vangen", legt Marie-Monique uit. "Dat zijn: 'Lekker makkelijk', 'Lekker thuis' en 'Lekker feestje'. Daaronder valt zo'n beetje elk biertje datje buiten de horeca drinkt." Vervolgens past bij elk 'biermoment' een verpakking, zoals het blikje voor naar het strand, het Tapvat voor een feestje en de BeerTender voor lekker thuis. RESPECTABELE GROEI Voor Vrumona geldt in principe hetzelfde, zegt Martina Röck, hoofd trade marketing food bij Vrumona. Een verschil is wel dat frisdranken door een andere doelgroep worden geconsu meerd, namelijk vrouwen en kinderen. Het fris- en sappen schap is een van de grootste categorieën in de supermarkt. In praktisch elk huishouden wordt frisdrank geconsumeerd. Gemiddeld drinkt de Nederlander negentig liter frisdrank en zestig liter sappen per persoon per jaar. De afgelopen twintig jaar was frisdrank een van de grootste groeiers. "In 2001 is daar een beetje de klad in gekomen", zegt Martina. "Frisdrank groeit met 1 a 2% per jaar in volume." Een respecta bele groei, maar het kan beter. Want qua omzet staat frisdrank zwaar onder druk. "Het is vooral zaak om supermarktketens het vertrouwen in de groei van de categorie terug te geven." Dus ontwikkelde ook Vrumona een nieuwe strategie voor de supermarktsector. "In onze marktvisie beantwoorden we vragen als 'Wat zijn de ontwikkelingen in de frismarkt?' 'Hoe kunnen we daar middels een betere schapindeling op insprin gen?', want ook in de frisdrankenmarkt laten consumenten Heineken nl magazine [5]

Heineken NL Magazine | 2006 | | pagina 5