Theo: "Maar de mensen met een probleem drinken toch wel." Ellen: "Inderdaad. Onderzoek heeft uitgewezen dat twee tot vijf procent van de werkende bevolking problemen heeft met drinken. Via Heineken zouden deze mensen professionele hulp kunnen krijgen. In de praktijk zien wij slechts twee, drie medewerkers per jaar. De drempel naar een bedrijfsarts is kennelijk hoog. Daar proberen we iets aan te doen. Zo zit ik in een werkgroep die zich bezighoudt met voorlichting over alcohol." Theo: "Krijgen we weer van die 'fris op het werk'-sessies, zoals zo'n zes jaar geleden?" Ellen: "Die waren bedoeld om iedereen uit te leggen waarom Theo: "Sociale controle is belangrijk. Ook als collega's Ellen: "Hoe veel drink jij eigenlijk, Theo?" Theo: "Als ik zeg dat ik gemiddeld drie biertjes of borreltjes Ellen (lachend): "Ik snap het al: je zit net op de grens." Drinken op de werkvloer: vroeger heel normaal, nu aan strikte regels gebonden. Niet alleen omdat de regels zijn aangescherpt, maar ook omdat er maatschappelijk veel is veranderd. Heimwee? Theo: "Toen ik hier in 1986 begon, nam je tussen de middag een biertje bij je boterham. En tegen drieën kwam de catering langs met koffie, thee én bier. Dat moet kunnen als je bij een brouwer werkt, vind ik. Nu is het veel strenger allemaal. En saaier. De bierautomaat gaat pas tegen het einde van de middag open en roken mag helemaal niet meer. Dat vind ik wel een beetje betuttelend." Ellen: "Ik wil geen oordeel vellen over het beleid van Heineken ten opzichte van alcohol. Als bedrijfsarts kan ik wel iets zeggen over de effecten ervan. Die kunnen bij overmatig gebruik negatief zijn. Daarom is het advies om niet meer dan twee tot drie glazen alcohol per dag te drinken en ten minste twee dagen in de week geen alcohol te drinken om gewoonte vorming te voorkomen. Het is zeker zo dat de regels door de jaren heen zijn aangescherpt. Maar ook maatschappelijk is er in twintig jaar veel veranderd. Dronken achter het stuur gaan zitten kan echt niet meer. Dat is een belangrijke reden waarom een organisatie als Heineken zich sterk maakt voor een verantwoord alcoholgebruik." Theo: "In die context begrijp ik het ook wel. Maar er speelt meer, volgens mij. Stel dat iemand hier een ongeluk maakt omdat hij gedronken heeft op het werk? Dan is de kans tegenwoordig groot dat Heineken daarvoor aansprakelijk wordt gesteld. Ik pik veel signalen op dat we hier ook naar een Amerikaans model gaan, waarin bedrijven al heel snel hoge schadeclaims krijgen. Daarmee is drinken niet langer een eigen verantwoordelijkheid. En dat zou het wel moeten zijn." Ellen: "Ik denk dat je de belangrijkste drijfveer van Heineken moet zoeken in de maatschappelijke context. Heineken beschouwt zijn medewerkers als ambassadeurs van de organisatie." juist een bedrijf als Heineken verantwoord alcoholgebruik hoog in het vaandel moet hebben. Nu richten we onze voorlichting op het signaleren van problemen. Hoe herken je het en wat kun je eraan doen? Het management zou daarin wat mij betreft een duidelijkere taak moeten krijgen. Maar dan moeten ze wel weten bij wie ze daarmee terechtkunnen. Bij de bedrijfsarts bijvoorbeeld." moeten we elkaar een beetje in de gaten houden." per dag drink - 21 eenheden per week - dan hoor je ze al zeggen: 'Nou, meneer Van der Tuijn...'" Leeftijd 53 Is getrouwd met Wendy Functie Risk insurance Manager, Zoeterwoude Is bang voor Amerikaanse toestanden op het gebied van aansprakelijkheid Heeft zin in de geplande fietsvakantie naar Venetië Favoriete drankje whisky Leeftijd 31 Woont samen met Marco Functie bedrijfsarts (Arbodienst, Zoeterwoude) Trots op de kwaliteitsverbetering van de Arbodienst Op vakantie naar Frankrijk, vanwege de cultuur en de sfeer Favoriete drankje een goed glas witte wijn [22] Heineken nl magazine

Heineken NL Magazine | 2006 | | pagina 22