KIPPENVELMOMENTEN 'Nederlanders weten gewoon hoe ze een feestje moeten bouwen en iedereen wil daar bij zijn' De commercial over het Holland Heineken House duurt veertig seconden en is begin december opgenomen in een Amsterdamse filmstudio. Daar is het 16 februari 2006 en zijn we in het Holland Heineken House in Turijn. Zo'n honderdvijftig in oranje uitgedoste figuranten feesten het dak eraf, terwijl vier Nederlandse schaatslegendes - die spijtig genoeg nooit zijn gehuldigd in het Holland Heineken House - als volleerde gangmakers achter de tap staan. De bar wekt met succes de suggestie dat er ijskoud Heineken-bier wordt geschonken. Mede dankzij bierstylist Loek Janssen, die zich de benen uit het lijf loopt om het bier op de bar een heerlijk helder uiterlijk te geven met behulp van een kan schuim en een spray die een waternevel op de glazen legt. De bar zelf is niet aangesloten. "Ik ben aan het droogoefenen", grapt Leo Visser. De vier schaatsiconen staan achter de bar, in het volle licht van de warme lampen. ABSOLUTE NATURAL "Klaar?" vraagt de opnameleider. "Standby... actie!" Onmid dellijk schalt er muziek door de studio: 'I can't waaaaait, for the weekend to begin'. Wie nu nog stil kan blijven staan moet wel van steen zijn. De zaal komt in beweging, Ard Schenk zwaait een theedoek boven zijn hoofd, Kees Verkerk balanceert met glazen, Yvonne van Gennip geeft een biertje door en Leo Visser blijkt een absolute natural in het bespelen van het publiek. Het swingt de pan uit. Het duurt slechts seconden, dan roept de opnameleider "stop" en bevriest iedereen ter plekke. Tussen twee takes door drinken de olympische helden snel iets. De warme lampen maken dorstig. De spijt om nooit in het Holland Heineken House gehuldigd te zijn, is die gespeeld? in hun hand, "maar we mogen alleen een slok nemen als de camera's draaien", zegt Sietse Alkema, die speciaal voor vandaag een oranje fleecetrui aanschafte. Sietse, medewerker Centrale Contracten Afdeling Horeca, is behalve 'gék op schaat sen' vooral gekomen uit nieuwsgierigheid. Net als de meesten. Marco Vermeulen, groepsleider Logistiek te Amsterdam: "Ik wilde gewoon eens zien hoe een commercial gemaakt wordt." Langzaam, weet hij nu. "Het duurt allemaal erg lang. We moesten hier al om 13.00 uur zijn en het kan uitlopen tot 22.00 uur." Ellen Timp, receptioniste te Amsterdam Sloterdijk, heeft al eens een rolletje gehad in een Duitse speelfilm en weet uit ervaring dat filmen vooral lang wachten betekent. Ze is gekomen op aandrang van haar collega's die 'feestnummer' Ellen geknipt vinden als figurant. Ook bedrijfstrots speelt een rol. Ellen: "Het Holland Heineken House is toch geweldig? Dat is echt Holland. Holland en Heineken zijn één." Anderen vallen haar bij. "Waar ter wereldje ook komt, iedereen kent Heine ken," zegt Renée Burgers, ordermanagement coördinator DCS Export. Hoewel ze twijfelt of ze überhaupt in beeld is, nam ze al afscheid op haar afdeling: "Dit wordt mijn doorbraak." BEGRIP IN IEDER OLYMPISCH DORP Het Holland Heineken House slaat in Turijn voor de achtste keer zijn tenten op en is niet meer weg te denken bij de Olympische Spelen. Ongetwijfeld beleven fans en atleten er weer onverge telijke momenten, waarvan de televisiebeelden de hele wereld over gaan. Erik Romijn, sponsormanager Heineken Brouwe rijen, vertelt over de ontstaansgeschiedenis: "In 1992 stapte NOC/NSF naar de Raad van Bestuur met de vraag of Heineken de Spelen in Barcelona wilde sponsoren. Uit het oogpunt van Stefanie Stolp is projectmanager van Trefpunt Sports Leisure Marketing, het bureau dat het Holland Heineken House organi seert: "De magie is datje er als Nederlanders samen in een vreemd land kippenvelmomenten beleeft. Datje denkt: dit is hét moment en wij zijn erbij. Of je nu supporter bent, vip of lid van het Koninklijk Huis: iedereen heeft dat gevoel. Heel gaaf was in Sydney de finale zwemmen met de Australiër Ian Thorpe tegen Pieter van den Hoogenband. Dat was zó spannend. Elke seconde van de wedstrijd waren óf de Nederlanders óf de Aussies aan het gillen. Toen Pieter won, brak de Oranjegekte los en stonden de Aussies net zo hard te juichen als de Nederlanders zelf." Bepaald niet. Ard Schenk: "In Sapporo (Japan, 1972) kreeg ik mijn medaille op de ijsbaan en kon ik verder nergens naartoe met mijn euforie." Kees Verkerk: "We kregen een glaasje jus d'orange op de ambassade." Yvonne van Gennip: "In Calgary heb ik het met mijn ploeggenootjes in het appartement gevierd. Maar je voelt zó veel adrenaline, zó'n blijdschap, het moet fantastisch zijn om daar op zo'n plek uiting aan te kunnen geven." DOORBRAAK Naast de schaatsvips draait de commercial ook om de feestgangers: deels ingehuurde figuranten en deels Heineken- medewerkers die gehoor gaven aan de oproep in een mailtje van de afdeling Marketing. Sommigen houden een longneck Heineken nl magazine [5]

Heineken NL Magazine | 2006 | | pagina 5