OR TOEN EN NU DE OR; 'MATELOOS INTERESSANT!' STEL IE VERKIESBAAR! 'De menselijke maat niet vergeten Hans de Vos OR Vrumona "Het was zo'n hectische tijd dat ik geen vastomlijnd doel voor ogen heb gehad. Het gaat er toch altijd weer om een ba lans te zoeken tussen de belangen van de medewerker en die van de organisatie. En de menselijke maat mag niet vergeten worden. We streven naar een cultuur van openheid en vertrouwen, om noodzake lijke organisatieveranderingen mogelijk te maken." "Vrumona is in staat gebleken de hectiek van de markt aan te kunnen, we staan er financieel goed voor, de grote organisa tie-aanpassingen hebben goed uitgepakt. We hebben vertrouwen in de toekomst en hebben leren omgaan met onzeker heden." "De boventalligen. We weten dat het niet anders kan, willen we met elkaar op de kaart blijven staan, maar het blijft moeilijk. We zijn er goed uitgekomen en iedereen gaat ervoor. Het besef groeit ook dat trainen en jezelf ontwikkelen van belang zijn en dat een team ontwikkeld moet worden. Allemaal positieve veran deringen." "Finetunen wat er is neergezet. Ik ga ervan uit dat er geen radicale verande ringen meer nodig zijn. Doorgaan met ontwikkelen van een flexibele organisatie die goed in staat is de markt te bedienen, dat vraagt ook van de OR een ruime blik, want de markt zal in beweging blijven. Dat is zeker." Het kost je tijd, je krijgt met ingewik kelde materie te maken én: je moet met teleurstellingen om kunnen gaan. Toch is OR-werk "mateloos interessant" zo vinden de huidige OR-voorzitters. Maar waarom? Je krijgt een kijkje in de keuken van de onderneming. Je doet iets voor je collega's (en jezelf). Je leert er veel van: onderhandelen, samen werken, abstraheren, overleggen, kritisch vragen stellen, luisteren. Allemaal zaken waar je ook in je verdere werk (en leven) nog iets aan hebt. Je krijgt de kans om meer invloed uit te oefenen. Doordat je meer leert over het bedrijf, krijg je ook meer interesse voor het bedrijf. Je kunt cursussen volgen om je verder te ontwikkelen. De OR-verkiezingen worden gehouden op 29 maart. Vakverenigingen hebben hun kandidaten uiterlijk 25 januari voorgedragen. Daarna wordt bekend hoeveel handtekeningen er nodig zijn om jezelf of een collega als 'vrije kandidaat' (los van een vakvereniging) verkiesbaar te stellen. Vrije kandidaten kunnen tot 15 februari worden aangemeld. Hoe de verkiezingen verder verlopen, verschilt per OR. Meer informatie staat op het BrowseHuis onder het kopje personeel organi satie, bij medezeggenschap. ATV, VUT, de 13de maand: in econo misch goede tijden was dat waar een OR over onderhandelde. Elk jaar viel er wel iets 'te halen'. Tegenwoordig is dat anders. Maar dat maakt het OR- werk niet minder belangrijk, meent Hans Oithoff, oud-hoofd Arbeidsza ken. "Alleen moet een OR nu veel meer begrip hebben voor de tijden waarin we zitten en dus ook wat meer begrip hebben voor belangen van de onderneming. Zonder de belangen van de medewerker uit het oog te verliezen." Ook de structuur van de OR is met de jaren veranderd. Voorheen had elke Heineken-vestiging een eigen OR. Uit elke OR zat vervolgens een afgevaardigde in de Centrale Ondernemingsraad (COR). Toen het bedrijf verder groeide is voor de hui dige opzet gekozen, met één OR per werkmaatschappij. Anders zou er een veel te grote COR ontstaan, waardoor besluitvorming onmogelijk zou zijn. Bovendien zijn de verschillende belan gen (binnen één vestiging) nu beter vertegenwoordigd. De productie ondernemingsraden hebben daarbij elk ook nog een afgevaardigde in de zogeheten Groepsraad, die zich speci fiek met productiezaken bezighoudt. OR-leden krijgen dagen van het bedrijf om het werk te kunnen doen. Het is soms lastig deze dagen ingeroosterd te krijgen, vooral in kleinere teams. Dat kan extra druk geven, maar wie hart heeft voor het OR-werk laat zich daardoor niet uit het veld slaan, aldus Hans Oithoff. "Met dit werk krijg je de kans om iets te doen voor je mede mens. Dan moet je je niet door zoiets laten weerhouden." [20] Heineken nl magazine

Heineken NL Magazine | 2006 | | pagina 20